Oświadczenie GKS Bełchatów w sprawie korupcji

#gksnigdyniezginie
#gksnigdyniezginie

29 osób zostało oskarżonych o korupcję w GKS Bełchatów. Klub wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Treść oświadczenia GKS Bełchatów:

„W nawiązaniu do wniesionego przez Prokuraturę Apelacyjną we Wrocławiu aktu oskarżenia ws. czynów korupcyjnych zarzucanych w latach 2004-2005 byłym zawodników i członkom sztabu szkoleniowego „Brunatnych”, Zarząd GKS „Bełchatów” S.A. z całą stanowczością odcina się od tych odległych wydarzeń, które położyły się cieniem na dobrym imieniu naszego klubu.

Pragniemy podkreślić, iż w obecnych strukturach Spółki od lat nie ma osób związanych ze złożonym aktem oskarżenia. Od wspomnianych sezonów wielokrotnie zmieniały się władze klubu a także układ właścicielski. Spółka działa od lat w sposób przejrzysty, czego dowodem są chociażby pozytywne wyniki szczegółowych kontroli zewnętrznych. Dodajmy, że z informacji, jakie posiadamy, wynika, iż ówczesne władze klubu nie miały wiedzy o trwającym procederze, który był organizowany w gronie sztabu szkoleniowego oraz samych zawodników, o czym świadczą zgromadzone przez prokuraturę materiały. To ma potwierdzać, że ze strony samego klubu nie było żadnego przyzwolenia na tego typu działania.

Ponadto potwierdzamy, iż nasz klub był i jest bardzo zainteresowany kompletnym wyjaśnieniem sprawy, czego daliśmy wyraz współpracą w tej kwestii z organami wymiaru sprawiedliwości. Przypominamy także, iż po ujawnieniu w 2012 roku listy osób podejrzanych o udział we wspomnianym procederze, podjęliśmy natychmiastowe działania skutkujące odejściem z klubu osób z tejże listy oraz wyjaśnienia kolejnych wątków śledztwa.

Inną kwestią jest fakt, że pomimo tych szybkich działań, klub poniósł uszczerbek nie tylko na swoim wizerunku, ale także poniósł ogromne straty finansowe, które skutkowały następnie niemal krytyczną sytuacją Spółki, co w konsekwencji wpłynęło na degradację pierwszej drużyny do 1 Ligi i dalszymi kłopotami organizacyjnymi, które udało się pokonać tylko dzięki wielkiej determinacji ludzi i instytucji mających GKS Bełchatów w sercu. Od stycznia 2013 roku mozolnie odbudowywaliśmy zgliszcza, do jakich doprowadziły duchy przeszłości, by teraz dojść do punktu, w którym możemy być dumni z wykonanej pracy.

Mając na uwadze powyższe, nie chcemy, aby GKS „Bełchatów” S.A. był więcej kojarzony z tym haniebnym procederem sprzed niemal 10 lat, lecz postrzegany jako klub oparty na przejrzystych zasadach i solidnych podstawach finansowych i ludzkich, który wychowuje i promuje polskich zawodników ze swojej szkółki (aż trzynaście grup młodzieżowych) oraz niższych lig zarówno do innych klubów, jak i różnych reprezentacji, czego wiele przykładów przynoszą ostatnie lata.”