Zestawienie możliwych scenariuszy dotyczących GKS-u na finiszu ligi

#gksnigdyniezginie
#gksnigdyniezginie

W sobotę rozegrana zostanie ostatnia kolejka Fortuna I Ligi, w której wciąż nie poznaliśmy kilku rozstrzygnięć. Do obsadzenia pozostaje jedno miejsce spadkowe oraz jedno gwarantujące bój o Ekstraklasę. Kibiców GKS-u Bełchatów interesuje przede wszystkim ta pierwsza kwestia, a warunków i możliwości, które muszą być spełnione by GKS pozostał na zapleczu Ekstraklasy jest kilka:

Przypomnijmy, że podopieczni Marcina Węglewskiego udadzą się do Tychów na mecz z dziewiątym w tabeli imiennikiem ze Śląska, który wg portalu 90minut.pl ma jeszcze 7,89% szans na zajęcie szóstego miejsca, gwarantującego grę w barażach o Ekstraklasę. By tak się stało, tyszanie muszą wygrać z Brunatnymi i liczyć na porażkę Bruk-Betu Termaliki i Chrobrego Głogów oraz przynajmniej remis Puszczy Niepołomice.

– Miałem nadzieję, że te dwa ostatnie spotkania wygramy i zagramy w barażach, a to już jest bardzo mało prawdopodobne – powiedział tuż po przegranym meczu w Olsztynie, kapitan GKS-u Tychy Łukasz Grzeszczyk.

O inne cele walczy GKS Bełchatów, który aby utrzymać się w Fortuna 1 Lidze powinien wygrać w Tychach lub w przypadku remisu, liczyć na korzystny układ pozostałych spotkań, a właściwie tylko jeden wymóg, czyli:

– remis lub porażkę Olimpii Grudziądz w meczu u siebie z Sandecją Nowy Sącz
– remis lub porażkę GKS-u Jastrzębie w wyjazdowym meczu z Miedzią Legnica
– porażkę Zagłębia Sosnowiec w Suwałkach

Nawet w przypadku porażki nasza drużyna zachowa pierwszoligowy byt, jeśli spełniony zostanie jeden z dwóch warunków:

– Olimpia Grudziądz przegra lub zremisuje z Sandecją
– GKS Jastrzębie przegra w Legnicy

Ryzyko spadku do II ligi w sytuacji Brunatnych wynosi więc 18,12%. Wskaźnik pozostałych drużyn, zagrożonych degradacją wynosi kolejno: Olimpia Grudziądz 52,93%, GKS Jastrzębie 25,13%, Zagłębie Sosnowiec 2,93% i Odra Opole 0,9%.