Czas na pierwsze wyjazdowe zwycięstwo! Zapowiedź starcia z Olimpią Elbląg

#gksnigdyniezginie
#gksnigdyniezginie

Drużyna GKS-u Bełchatów w tym sezonie rozpieszcza swoich sympatyków. Oprócz dobrych wyników widać również jakość i pomysł na grę. Nie ulega więc wątpliwości, że w spotkaniu z Olimpią Elbląg będziemy faworytem. Mamy nadzieję, że „Brunatni” sprostają zadaniu i przywiozą z Elbląga pierwsze wyjazdowe trzy punkty. Jednych „Olimpijczyków” pokonaliśmy – teraz czas na drugich! Zapraszamy do przeczytania zapowiedzi meczu z Olimpią Elbląg!

OPIS RYWALA

Olimpia Elbląg to klub powstały w 1945 roku z ludności przybywającej do miasta. Najwięcej osób, które były odpowiedzialne za powstanie drużyny pochodziło ze zniszczonej, powojennej Warszawy. Stąd też pierwsza nazwa MKS Syrena Elbląg. W 1946 roku nazwa klubu została zmieniona na Olimpia Elbląg i taka pozostaje do dziś. Złotym okresem klubu, który do dzisiaj jest wspominany przez sympatyków, były lata osiemdziesiąte XX wieku, w których Olimpia przez większość tego okresu była drużyną grającą na poziomie II Ligi (teraz I Liga) . Mimo 73-letniej tradycji największym sukcesem było 8. miejsce na zapleczu Ekstraklasy. Barwy drużyny są żółto-biało-niebieskie. Trenerem Olimpii Elbląg jest Adam Boros. Przydomki klubu to „Związkowi”, bądź „Olimpijczycy”. Dwa poprzednie sezony były bardzo dobre w wykonaniu Olimpii, w sezonie 2015/16 bardzo mało zabrakło do tego by drużyna z Elbląga zagrała w barażach o I Ligę, ostatecznie zajęła wyśmienitą 5. lokatę. W poprzednim sezonie również trzeba było się liczyć z żółto-biało-niebieskimi. Piłkarze Adama Borosa dzięki swojej dobrej postawie wywalczyli na koniec sezonu II ligi dobrą 6. pozycję w tabeli. Ten sezon Olimpia zaczęła nieco gorzej. Po siedmiu spotkaniach znajduje się w strefie spadkowej z dorobkiem sześciu punktów. W ostatnim meczu piłkarze z Elbląga nieszczęśliwie ulegli Ruchowi Chorzów tracąc bramkę w 90. minucie spotkania. Poprzednie sezony pokazują jednak, że Olimpia Elbląg to bardzo trudny rywal i nie można ich lekceważyć.

HISTORIA SPOTKAŃ

Sobotni mecz między GKS-em Bełchatów, a Olimpią Elbląg będzie dziewiątym starciem o punkty między tymi drużynami. Pierwszym pojedynkiem był ten z 1987 roku, który ostatecznie skończył się remisem 1:1. Z żółto-biało-niebieskimi udało nam się zwyciężyć jedynie dwukrotnie, w 1991 r. (4:0) i w 2017 r., kiedy zwyciężyliśmy na wyjeździe (2:1). Bilans spotkań to 2-3-3 na korzyść Olimpii. W poprzednim sezonie nie udało nam się wygrać z drużyną z Elbląga, najpierw przegraliśmy na wyjeździe 0:1, natomiast w rewanżu u siebie zremisowaliśmy 1:1 po nieudanym wybiciu piłki przez Pawła Lenarcika. Mamy nadzieję, że nadchodzącym meczem wyrównamy nasz bilans z Olimpią Elbląg.

SYTUACJA W GKS

W Bełchatowie z pewnością panuje znakomita atmosfera. GKS jest do tej pory jedyną niepokonaną drużyną na poziomie II Ligi. Mimo dwóch ujemnych punktów „Brunatni” zajmują dobrą 8. pozycję, a ich strata do czołówki jest minimalna. Mimo pozytywnych wyników najbardziej jednak cieszy bardzo dobra gra GKS-u. Podopieczni Artura Derbina znakomicie prezentują się w obronie, tracąc mało bramek, ale również w ataku, gdzie wymienność pozycji i uniwersalność naszych ofensywnych zawodników jest naszą największą bronią. W poprzednim meczu w dobrym stylu pokonaliśmy Olimpię Grudziądz 2:1. W sobotnim spotkaniu trener Artur Derbin będzie mógł skorzystać ze wszystkich zawodników, ponieważ nikt nie jest kontuzjowany ani nie pauzuje za kartki, a po urazie do treningów z pierwszą drużyną wrócił już Mariusz Magiera.

CIEKAWOSTKI

Wychowankiem Olimpii jest Bartosz Białkowski – bramkarz Ipswich Town, który w Elblągu spędził lata 1997-2003.  W 2004 roku odszedł do Górnika Zabrze.

Trener Adam Boros pracuje w Olimpii od 2013 roku, co czyni go szkoleniowcem o najdłuższym aktualnie nieprzerwanym stażu w drużynie na szczeblu centralnym.

Olimpia Elbląg wraz z Rozwojem Katowice zgromadziła w ubiegłym sezonie najmniej punktów w klasyfikacji fair play. Elblążanie zobaczyli jedną czerwoną i siedemdziesiąt pięć żółtych kartek.

Zawodnikiem Olimpii Elbląg jest Kamil Wenger (na zdjęciu poniżej), czyli piłkarz, który w sezonie 2010/2011 występował w drużynie Młodej Ekstraklasy GKS-u Bełchatów.

PODSUMOWANIE

Spotkanie między Olimpią Elbląg, a GKS-em Bełchatów będzie z pewnością bardzo ciekawe. „Olimpijczycy” muszą zacząć zdobywać punkty by wygrzebać się ze strefy spadkowej, „Brunatni” zaś z pewnością chcieliby wreszcie zwyciężyć na wyjeździe. Dla GKS-u będzie to trudny pojedynek, jednak podopiecznym trenera Artura Derbina na pewno nie zabraknie motywacji i zrobią wszystko by przywieźć do Bełchatowa trzy punkty. Pierwszy gwizdek w sobotę o godzinie 19.45, a mecz poprowadzi Piotr Idzik, który sędziował także w tegorocznym meczu GKS-u z Siarką (2:0).