Pierwsza odsłona walki na szczycie! Zapowiedź spotkania z Elaną Toruń

#gksnigdyniezginie
#gksnigdyniezginie

Najbliższe dwie kolejki przysporzą fanom GKS-u Bełchatów wielu emocji. „Brunatni” mierzyć się bowiem będą z jedynymi ekipami, które wyprzedzają ich w ligowej tabeli – Elaną Toruń i Widzewem Łódź. Na początek podopieczni Artura Derbina zmierzą się z obecnym wiceliderem rozgrywek – toruńską Elaną. Zapraszamy na zapowiedź „starcia  kolejki” numer piętnaście.

OPIS RYWALA

Elana  Toruń została założona kilka lat przed powstaniem GKS-u – w 1968 roku. Był to klub przyzakładowy producenta włókien poliestrowych o tej samej nazwie. Torunianie bardzo szybko się rozwijali i już w 1971 roku grali w III lidze. Na występy na wyższym szczeblu rozgrywkowym kibice „Elanowców” musieli czekać aż do 1993 roku – to wtedy zaplecze Ekstraklasy zawitało do miasta Mikołaja Kopernika. Po roku z niej spadli, lecz wrócili na trzy lata w 1996 roku. Rok 2000 przyniósł „Władcom Torunia” rozwiązanie ich klubu. Powstał za to Toruński Klub Piłkarski, który przejął tradycje Elany i od 2008 roku nazywa się TKP Elana Toruń. W minionym sezonie „Żółto-Niebiescy” awansowali do II Ligi i z miejsca stali się jej rewelacją. Wraz z innym beniaminkiem – Widzewem – przodują w ligowej tabeli. W trzynastu spotkaniach zanotowali tylko jedną porażkę – z Gryfem (1:3) w 4. kolejce. Od tamtej pory są niepokonani, a tydzień temu pauzowali z powodu powołania piłkarza Ruchu Chorzów do młodzieżowej kadry narodowej. Piłkarze trenera Rafała Góraka mieli czas na regenerację i przygotowanie taktyczne na spotkanie z „Brunatnymi”.

HISTORIA SPOTKAŃ

W poprzedniej kolejce mierzyliśmy się po długiej przerwie z Resovią. Tym razem przychodzi nam podejmować przy S3 rywala, z którym GKS nigdy wcześniej nie grał. Będzie więc to pierwsze w historii oficjalne spotkanie pomiędzy tymi zespołami.

SYTUACJA W GKS

GKS utrzymał miejsce na ligowym podium. Co prawda tylko zremisowaliśmy grając w przewadze z Resovią (0:0), ale teren beniaminka jest niezwykle wymagający i ten punkt powinien nas cieszyć. Do składu wróci pauzujący w poprzedniej kolejce za żółte kartki Paweł Czajkowski; zabraknie natomiast Marcina Grolika – to wielka strata dla defensywy, lecz zastąpi go pewnie Mariusz Magiera. Wszyscy są zdrowi i gotowi do podjęcia wicelidera na własnym terenie.

CIEKAWOSTKI

W klubie z Torunia występuje kilku graczy znanych bełchatowskiej publiczności. Jest nim chociażby Artur Lenartowski (na zdjęciu), który przy S3 występował w sezonie 2016/17. W zielonej koszulce wystąpił 25 razy, dwukrotnie wpisując się na listę strzelców. Mimo tylko rocznego pobytu w Bełchatowie Artur zdążył porozmawiać z redakcją GKS.net.pl. Pod poniższym linkiem znajdziecie wywiad z 30-letnim defensywnym pomocnikiem: Wywiad z Arturem Lenartowskim

Innymi piłkarzami z przeszłością w Bełchatowie są Mateusz Stąporski, Krystian Górka oraz Daniel Ciechański. Stąporski przez trzy sezony wystąpił tylko w jednym meczu pierwszej drużyny GKSu, Górka grał w drużynie juniorów starszych, a Ciechański w sezonie 2016/17 zagrał w barwach GKS 10 razy – nie zdobył żadnej bramki. Obecnie leczy kontuzję.

Najlepszym strzelcem Elany jest Filip Kozłowski, który dzięki ośmiu trafieniom jest wiceliderem klasyfikacji króla strzelców. Najlepszym „golleadorem” GieKSy jest natomiast Patryk Mularczyk, który jednak ostatnio ma problem z trafieniem do siatki.

PODSUMOWANIE

To spotkanie z pewnością będzie emocjonować całą II ligę. Mecz drugiej i trzeciej drużyny ligowej tabeli wpłynie nie tylko na losy samych zainteresowanych, ale i lidera oraz grupy pościgowej: Radomiaka, Znicza, Stali czy Olimpii Grudziądz. GKS Bełchatów stać na pokonanie beniaminka II ligi i pokazanie w „przededniu” derbowego pojedynku z Widzewem, że bełchatowianie także są drużyną aspirującą do awansu na wyższy szczebel. Początek spotkania w sobotę o godzinie 17.00, a rozjemcą „Brunatnych” i „Władców Torunia” będzie sędzia Marcin Bielawski z Mysłowic.