Przygotowania rozpoczęte! Nowe twarze na pierwszym treningu

#gksnigdyniezginie
#gksnigdyniezginie

W poniedziałek 11 stycznia piłkarze GKS-u Bełchatów rozpoczęli przygotowania do rundy wiosennej Fortuna I Ligi. Na inauguracyjnych zajęciach pojawiło się 30 zawodników, w tym powracający po kontuzjach oraz piłkarze testowani przez sztab Marcina Węglewskiego.

Przede wszystkim, wraz z drużyną na murawę wyszli Mikołaj Grzelak oraz Marcin Ryszka, którzy jesienią wracali do zdrowia po poważnych kontuzjach. „Rycha” wziął jednak udział jedynie w testach fizycznych, a potem wróci do treningów indywidualnych z fizjoterapeutą.

Wraz z pierwszą drużyną trenował również napastnik rezerw, Kacper Sionkowski. Zabrakło natomiast obrońcy, wychowanka GKS-u – Bartłomieja Lisowskiego, który jest testowany przez jeden z klubów II-ligowych. Ponadto w treningu zabrakło Bartłomieja Eizencharta, który trenuje z Górnikiem Zabrze.

Pośród testowanych znalazło się dwóch bramkarzy, jeden obrońca, dwóch pomocników oraz napastnik. Michał Bodys jesień spędził w III-ligowej Foto-Higienie Gać, gdzie wystąpił w sześciu spotkaniach. 21-letni bramkarz był tam wypożyczony z Piasta Gliwice, lecz formą nie zachwycił. Stracił bowiem aż 17 bramek i dwukrotnie zachował czyste konto. Drugim z testowanych bramkarzy jest Wiktor Gasztyk z Ruchu Chorzów. Urodzony w 2003 roku golkiper jest wychowankiem Śląska Wrocław, a do zespołu Niebieskich dołączył przed obecnym sezonem. Był członkiem rezerw Śląska Wrocław w sezonie 2019/20, ale w III lidze nie wystąpił zarówno w barwach Wojskowych, jak i Ruchu Chorzów.

Szansę na dołączenie do Brunatnych ma również Kajetan Kunka. 19-letni obrońca przez całą dotychczasową karierę związany jest z śląskimi drużynami (Sprint Katowice, Rozwój Katowice, Górnik II Zabrze). W sezonie 2017/18 urodzony w 2001 roku piłkarz wystąpił w 8 spotkaniach (326 minut) II ligi, a rok później po spadku Rozwoju do III ligi zagrał 614 minut (również w 8 spotkaniach). W obecnym sezonie Rozwój Katowice występuje w IV lidze, a Kunka był podstawowym zawodnikiem zespołu Tomasza Wróbla – byłego zawodnika GKS-u Bełchatów. 19-latek zagrał w 13 spotkaniach ligowych (na 16 możliwych), zdobył dwa gole, zanotował asystę oraz zobaczył dwie żółte kartki. W przeszłości był powoływany do reprezentacji Polski U-18.

Bełchatowianie testują również Bartosza Bartkowiaka – 20-letniego pomocnika Lecha Poznań, który jesień spędził na wypożyczeniu w Miedzi Legnica. Urodzony w Środzie Wielkopolskiej zawodnik jest wychowankiem tamtejszej Polonii, z której w 2014 roku przeniósł się do juniorskich drużyn Kolejorza. W sezonie 2018/19 rozegrał 24 spotkania w III-ligowych rezerwach Lecha, w których zdobył trzy gole. Młody zespół Kolejorza awansował wówczas do II ligi, w której to Bartkowiak również był czołową postacią. W poprzednim sezonie zagrał 22 razy, ponownie trzykrotnie pokonując bramkarzy rywali. Jesień spędził na wypożyczeniu w Miedzi Legnica, gdzie spędził na murawie 226 minut w 9 spotkaniach. Jarosław Skrobacz dał mu szansę m.in. w spotkaniu z GKS-em Bełchatów, gdzie zagrał od 69. minuty i obejrzał żółtą kartkę.

Ponadto GKS sprawdza innego pomocnika – Filipa Laskowskiego z Podbeskidzia Bielsko-Biała. 19-latek rozegrał jesienią 7 spotkań w Ekstraklasie (297 minut), a w dwóch wyszedł w wyjściowej jedenastce. Natomiast w sezonie 2019/20 rozegrał 17 spotkań w Fortuna I Lidze oraz jedno w Pucharze Polski. W przeszłości reprezentował barwy Olimpii Elbląg, Stomilu Olsztyn oraz Escoli Varsovii Warszawa.

O angaż w Bełchatowie postara się także Karol Kuczek. Urodzony w 1999 roku w swoim piłkarskim CV ma wpisane takie kluby jak: Unia Tarnów, Tarnovia Tarnów, Wisła Kraków czy Termalica Nieciecza. Jesienią występował w IV-ligowych rezerwach Termaliki Nieciecza.

Poniedziałkowe treningi składają się z dwóch części: w pierwszej podzielona na dwie grupy drużyna przeprowadziła testy MAS (Maximal Aerobic Speed) oraz odbyła ćwiczenia w sali fitness. Natomiast po południu – o godzinie 16 – cały zespół spotka się na sztucznym boisku Miejskiego Centrum Sportu.

Przypomnijmy, że z drużyną GKS-u pożegnali się już Paweł Lenarcik (Miedź Legnica), Patryk Makuch (Miedź Legnica skróciła wypożyczenie), Przemysław Zdybowicz (Wisła Kraków skróciła wypożyczenie), Jakub Witek (Wisła Płock skróciła wypożyczenie) oraz Marcin Szeibe (szuka klubu).

Kadra podczas pierwszego treningu:

Bramkarze: Michał Bodys (testowany), Wiktor Gasztyk (testowany), Kewin Komar, Daniel Niźnik

Obrońcy: Mikołaj Grzelak, Kajetan Kunka (testowany), Mariusz Magiera, Seweryn Michalski, Arkadiusz Najemski, Kamil Mizera, Marcin Sierczyński, Piotr Skrobosiński, Mateusz Szymorek

Pomocnicy: Bartosz Bartkowiak (testowany), Jakub Bator, Dawid Błanik, Waldemar Gancarczyk, Damian Hilbrycht, Dawid Flaszka, Filip Laskowski (testowany), Szymon Łapiński, Konrad Matuszewski, Damian Michalak, Michał Pawlik, Marcin Ryszka, Łukasz Wroński

Napastnicy: Maciej Mas, Karol Kuczek (testowany), Kacper Sionkowski, Patryk Winsztal