Powrót ligowych zmagań! Zapowiedź meczu ze Skalnikiem

#gksnigdyniezginie
#gksnigdyniezginie

To były trudne, zimowe miesiące bez ligowych zmagań GKS-u Bełchatów. Na szczęście, biało-zielono-czarni wracają do gry w pierwszy weekend marca i rozpoczynają walkę o awans do III ligi. Czy przed nami wiosna, która zakończy się happy-endem? Pierwsza przeszkoda – Skalnik Sulejów!

CHARAKTERYSTYKA RYWALA

MGKS Skalnik Sulejów

Rok założenia: 1948
Adres: Konecka 45, 97-330 Sulejów
Barwy: niebiesko-biało-czerwone
Trener: Paweł Machniewski
Stadion: Kompleks Sportowy przy Szkole Podstawowej nr 1 w Sulejowie

Skalnik Sulejów to klub powstały tuż po wojnie. W 2020 roku niebiesko-biało-czerwoni zostali beniaminkiem IV Ligi, a w ubiegłym sezonie zanotowali najlepszy wynik w historii. Podopieczni Pawła Machniewskiego finiszowali na ósmym miejscu z 46 punktami na koncie. Jesienią bezkompromisowi (zaledwie jeden remis) gracze Skalnika uzbierali 28 punktów, które pozwoliły przezimować na 9. miejscu ligowej tabeli. Zimą rozegrali sześć gier kontrolnych, w których zanotowali po dwie porażki, zwycięstwa i remisy.

SYTUACJA W GKS

Za „Brunatnymi” udany okres przygotowawczy. W ośmiu grach kontrolnych przegrali zaledwie raz – z rezerwami ŁKS-u Łódź (1:2). Łącznie GKS przy bilansie 7-1-0 zdobył 23 gole, a stracił tylko trzy! Czy ten stan rzeczy przełoży się na ligę? Miejmy nadzieję, że tak. Zimą szeregi GKS-u Bełchatów wzmocnili ukraiński pomocnik Serhij Napolov oraz 19-letni stoper Jakub Szczepaniak z drużyny rezerw. Wiosną nie będziemy za to oglądać przy S3 Tomasz Bąkowicza, Bartosza Frątczaka i Stanisława Wenusa. W pierwszym meczu rundy rewanżowej trener Bogdan Jóźwiak nie będzie mógł skorzystać z kontuzjowanych Dawida Woźniakowskiego oraz Bartosza Bujalskiego. Pierwszy z nich doznał urazu w trakcie przygotowań i niedługo powinien być gotowy do gry. Natomiast Bujalski do treningów wróci w maju. W tygodniu poprzedzającym mecz w Sulejowie, biało-zielono-czarni trenowali cztery razy.

CZY WIESZ, ŻE…

W inauguracyjnej kolejce BetCris IV Ligi GKS Bełchatów pokonał Skalnik Sulejów 4:1. Po 244 dniach od ostatniego ligowego meczu, upadku klubu i reaktywacji „Brunatni” rozpoczęli pisać nowy rozdział historii klubu. Dwie bramki Przemysława Zdybowicza i tyle samo Bartka Bartosiaka sprawiły, że był to udany powrót. Rywale ze Sulejowa odpowiedzieli jedynie trafieniem Japończyka Ryo Yoshioki.

W przeszłości trenerami Skalnika Sulejów byli eks-piłkarze GKS-u Bełchatów. W lipcu 2021 roku stery pierwszej drużyny objął Artur Lamch.  Jego pobyt w Sulejowie nie potrwał długo, bowiem już we wrześniu pożegnał się ze stanowiskiem. W trakcie kariery zawodniczej obrońca reprezentował biało-zielono-czarne barwy z przerwami w latach 1988-1999.  O swojej karierze i życiu po zakończeniu piłkarskiej kariery opowiedział kilka lat temu na łamach naszego portalu.

Wcześniej, bo w 2019 roku, pierwszym trenerem naszego rywala został inny stoper z przeszłością przy Sportowej 3, Edward Cecot. Pochodzący ze Szczecina obrońca występował w GKS-ie w latach 2004-2010, świętując z klubem największy sukces w historii, czyli wicemistrzostwo Polski. Łącznie, „dla Brunatnych”, rozegrał ponad sto spotkań. W 2010 zakończył piłkarską karierę i został trenerem. Cecot był między innymi, tuż po odwieszeniu korków na kołek, asystentem Macieja Bartoszka przy Sportowej 3. Stery Skalnika objął w lipcu 2019 roku, a klubem kierował do końca rundy jesiennej sezonu 2020/2021.

Wiosną na boiskach IV ligi grupy łódzkiej zobaczymy tylko dziewiętnaście zespołów. W styczniu decyzję o wycofaniu się z rozgrywek podjęli w Kwiatkowicach. Tamtejszy LKS zachował za to drużyny młodzieżowe oraz zespół rezerw występujący w „B-klasie”. Taki ruch spowodowany jest względami ekonomicznymi.

EPILOG

„Brunatni” zimę spędzili na pozycji wicelidera ligi. Strata do Widzewa II Łódź nie jest wielka, jednak przy równej formie obu zespołów wszystko może rozstrzygnąć się na samym finiszu sezonu. Ważne jest, by podopieczni Bogdana Jóźwiaka dobrze rozpoczęli wiosenne zmagania i uskrzydleni dobrym wynikiem ruszyli w dalszą podróż ku marzeniom. Rozjemcą sobotniego spotkania będzie sędzia Konrad Gawroński. Pierwszy gwizdek w sobotę, 4 marca, o godzinie 15:00 w Sulejowie.

GKS, do boju!