Zimowe przygotowania rywali GKS-u: miejsca 1-9

#gksnigdyniezginie
#gksnigdyniezginie

W najbliższy weekend na ligowe boiska powrócą drużyny, które w sezonie 2023/2024 występują na czwartym szczeblu centralnym. Postanowiliśmy sprawdzić, jak zimowe przygotowania minęły rywalom GKS-u Bełchatów. Kto okazał się królami transferowego polowania, a kto nie przegrał w sparingach? Sprawdźmy to!

W poniższym artykule skupimy się na dziewięciu najlepszych drużynach rundy jesiennej w grupie pierwszej 3. ligi.

Pogoń Grodzisk Mazowiecki

Lider z Grodziska Mazowieckiego postawił na stabilizację. Zespół opuściło zaledwie dwóch graczy. Kacper Gzieło, który jesienią zagrał 6 razy (106 minut) i zdobył jedną bramkę. 21-letni pomocnik postanowił wrócić do rodzinnej Częstochowy i związać się z tamtejszą drugoligową Skrą. Ponadto wiosną nie zobaczymy Jakuba Górskiego, który nie mógł liczyć na grę w Pogoni. 22-letni obrońca ponownie przywdzieje trykot Unii Skierniewice. Zespół Pogoni wzmocnił za to napastnik Unii, Dawid Dzięgielewski. Były gracz GKS-u Bełchatów (sezon 2016/2017) w Skierniewicach spędził zaledwie kilka miesięcy. Jesienią strzelił pięć goli, a teraz wspomoże lidera naszej grupy w walce o awans.

Podopieczni Marcina Sasala zimą rozegrali sześć spotkań kontrolnych, żadnego z nich nie przegrywając! Jedyne potknięcie Pogoni miało miejsce przeciwko Avii Świdnik, wiceliderowi grupy czwartej, kiedy to mecz skończył się remisem. Ponadto zespół z Mazowsza pokonał rezerwy Widzewa Łódź (3:0), ŁKS-u Łódź (3:1) czy Korony Kielc (5:1). Sukcesem zakończyły się także starcia z walczącą o awans do 1. ligi Pogonią Siedlce (3:1) oraz ostatni test przed startem ligi przeciwko Podlasiu Biała-Podlaska (4:0). Najlepszym strzelcem okresu przygotowawczego okazali się Kacper Sommerfeld oraz Oleksij Zinkewycz. Obaj zawodnicy zdobyli po trzy gole. Łączny bilans „Pogonistów” to pięć zwycięstw i jeden remis. Bilans bramkowy: 19-4 na korzyść lidera naszej grupy.

Legia II Warszawa

Drużyna rezerw „Wojskowych” dąży do tego, by znaleźć się na szczeblu centralnym. Swoje drużyny mają tam Lech Poznań, ŁKS Łódź czy Zagłębie Lubin, a w przeszłości Śląsk Wrocław. Także przy Łazienkowskiej chcą mieć zespół w 2. lidze. Po jesieni ten cel jest bliski osiągnięcia, bowiem młodzi legioniści mają tyle samo punktów co Pogoń i o dwa więcej od GKS-u. Zimą drużynę Piotra Jacka wzmocniło kilku wartościowych zawodników. Mowa tutaj przede wszystkim o Michale Kucharczyku. 32-latek ostatnie miesiące spędził w Uzbekistanie, a w przeszłości grał dla pierwszej drużyny Legii i Pogoni Szczecin. Na poziomie Ekstraklasy wystąpił 312 razy i miał udział przy blisko stu bramkach dla swoich drużyn. Teraz swoim doświadczeniem ma wspomóc Legię II w walce o awans.

Obok niego w ataku występować będzie inny doświadczony zawodnik. Maciej Radaszkiewicz jesienią nie sprawdził się w ŁKS-ie Łomża, lecz pierwsze tygodnia w Książenicach może zaliczyć do udanych. W sparingach 26-latek zdobył dwie bramki. Oprócz duetu starszych graczy Legia zakontraktowała urodzonego w 2005 roku, greckiego skrzydłowego Minasa Vasiliadisa z rezerw PAOK-u Saloniki. Cała trójka występowała w meczach kontrolnych Legii II. A w nich młodzi warszawiacy wspierani przez wyżej wspomnianych starszych oraz Mateusza Możdżenia czy Damiana Byrtka, tylko raz zaznali goryczy porażki. Przegrali tylko w pierwszym, ze Stomilem Olsztyn (0:2). Następnie ograli Widzew II Łódź (4:0), zremisowali z Zawiszą Bydgoszcz (2:2) i Mazovią Mińsk Mazowiecki (0:0). Na koniec przygotowań odnieśli zwycięstwa nad Jagiellonią II Białystok (3:0) oraz Hutnikiem Warszawa (4:1).

Pelikan Łowicz

Zima w Łowiczu minęła niezwykle spokojnie. Klub nie poinformował o żadnych ruchach transferowych. Rywal, z którym GKS Bełchatów zmierzy się już jedynie w Wojewódzkim Pucharze Polski, zagrał sześć sparingów, w których upodobał sobie remisy. Łowiczanie wygrali tylko pierwszy mecz z Mszczonowianką Mszczonów. Ich wygrana była niezwykle przekonująca, wygrali 7:2, a dwie bramki zdobył Kacper Śladowski. 17-latek może być wygranym zimowego okresu, bowiem strzelił również przeciwko Victorii Sulejówek (2:2). Jesienią na trzecioligowych boiskach oglądaliśmy go tylko przez kilka minut. Wiosną powinno się to zmienić. Wracając jednak, do gier kontrolnych Pelikana, w drugim teście drużyna Pawła Jakóbiaka przegrała z ligowym rywalem, Wartą Sieradz (1:2). Później już tylko remisowali: z Victorią, Hutnikiem Warszawa (1:1), Ząbkovią Ząbki (1:1) oraz Elaną Toruń (1:1).

Świt Nowy Dwór Mazowiecki

Świt długo był w na podium ligowej tabeli, a pierwszą porażkę poniósł dopiero w 17. kolejce! Pogromcą nowodworzan okazała się Victoria Sulejówek, a tydzień później także Warta Sieradz. Świt zremisował najwięcej spotkań w lidze (osiem) i zimę spędza na piątym miejscu w tabeli. Wiosną w poprawie lokaty nie pomoże Yaroslav Yampol, który przeniósł się do Olimpii Grudziądz. Ukraiński napastnik zagrał dla Świtu 60 razy i strzelił 20 goli. W meczach kontrolnych zespół Patryka Drewnowskiego wygrał tylko z Escolą Varsovia (2:1), Olimpią Zambrów (4:2) oraz Błonianką Błonie (2:0). Łącznie Świt zagrał dziewięć sparingów: oprócz trzech zwycięstw, zremisował z Tłuchowią Tłuchowo i pięciokrotnie przegrał, m.in. z Pogonią Siedlce i Zniczem Pruszków.

Lechia Tomaszów Mazowiecki

Wiele działo się w Tomaszowie Mazowieckim. Po słabym finiszu dobrej rundy i spadku w tabeli, drużyna znacznie się wzmocniła. Kontrakty z klubem podpisali pomocnik Grzegorz Płatek (ostatnio Podhale Nowy Targ), Marcin Pieńkowski (Unia Skierniewice), Miłosz Pawlusiński (wyp. z GKS-u Tychy) oraz Adrian Ziarek (Avia Świdnik). Natomiast sztab szkoleniowy wzmocnił Michał Adamczewski. Trener motoryczny w przeszłości pracował m.in. w Miedzi Legnica, Wiśle Kraków, Koronie Kielce czy Jagiellonii Białystok.

„Lechici” zimą rozegrali siedem sparingów, ponosząc tylko jedną porażkę z Rakowem II Częstochowa (2:3). Bez rozstrzygnięć zakończyły się spotkania z Ceramika Opoczno (1:1) i Starem Starachowice (3:3). Pozostałem mecze z AKS SMS Łódź (3:2), Widzewem II Łódź(2:1), Polonią Piotrków Trybunalski (2:1) i KTS-em Weszło (4:2) kończyły się pozytywnie dla drużyny trenera Milczarka. Trzeba jednak zauważyć, że Lechia jako jedna z nielicznych nie rywalizowała z drużynami ze szczebla centralnego.

Unia Skierniewice

Najbardziej aktywny zespół na rynku transferowym. Do drużyny prowadzonej przez Kamila Sochę dołączyli 20-letni bliźniacy z Odry Wodzisław Śląski: stoper Mateusz oraz skrzydłowy Hubert Groberowie. Z lidera ligi do Skierniewic przeniósł się Jakub Górski. Pozostali nowi gracze Unii jesienią występowali na szczeblu centralnym. Jednym z nich jest dobrze znany w Bełchatowie Aghwan Papikyan, który ostatnio grał dla Olimpii Grudziądz. Z 1. ligi na czwarty poziom rozgrywkowy przenieśli się 28-letni napastnik Vadym Yavorskyi (Stal Rzeszów) oraz 22-letni defensywny pomocnik Mateusz Cegiełka (Znicz Pruszków). W Unii nie zobaczymy za to Pawła Czarneckiego, Marcina Pieńkowskiego oraz Piotra Drabika.

Jak obecni podopieczni byłego trenera GKS-u Bełchatów radzili sobie w sparingach? Na początek zremisowali z Puszczą Niepołomice (0:0). która w Skierniewicach przygotowywała się do rundy wiosennej PKO BP Ekstraklasy. Unia przegrała z pierwszoligowym Zniczem Pruszków (0:2). Skierniewiczanie ograli rezerwy Widzewa (5:3) i ŁKS-u (2:0), ligowego rywala Wartę Sieradz (2:1) czy Mszczonowiankę (5:0). Sparingowy bilans Unii to 5 zwycięstw, remis i trzy porażki.

Broń Radom

Pierwszy wiosenny rywal biało-zielono-czarnych. W przerwie zimowej z zespołem pożegnali się  Jakub Szarpak, z którym rozwiązano kontrakt. Były gracz m.in. Kotwicy Kołobrzeg dołączył do drużyny latem, lecz w wyniku kontuzji nie był w stanie zadebiutować. Wiosną w barwach Pilicy Białobrzegi grać będzie wychowanek GKS-u, Hubert Jakubiec oraz Bartłomiej Nowak. Do Oskara Przysucha przeniósł się Adrian Grudzień. Jedynym dotychczasowym wzmocnieniem Broni jest Jan Dobko z czwartoligowego Lidera Włocławek, który wycofał się z rozgrywek.

Zespół Mateusza Dudka zimą odniósł cztery zwycięstwa (Oskar Przysucha, Mazovia Mińsk Maz., Sokół Aleksandrów Łódzki, MKS Piaseczno), raz zremisował (Chełmianka Chełm) i trzykrotnie przegrał (Star Starachowice, KTS Weszło, Mazur Karczew).

Victoria Sulejówek

Zanim piłkarze Victorii powrócili do treningów, musieli zmierzyć się z olbrzymią stratą, która spotkała środowisko beniaminka 3. ligi. 31 grudnia w wieku zaledwie 24 lat odszedł podstawowy golkiper klubu, śp. Borys Kwiatkowski. Wystąpił on także przeciwko GKS-owi Bełchatów, broniąc uderzenie z rzutu karnego Bartłomieja Bartosiaka. Oficjalną przyczyną jego śmierci jest wstrząs septyczny.

Victoria Sulejówek nie poinformowała o żadnych transferów do pierwszej drużyny. Rozegrała za to pięć gier kontrolnych, z których jedna zakończyła się wygraną. Miało to miejsce w meczu ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki (2:1), a na listę strzelców wpisali się Rudnicki i Ławcewicz-Musialik. Ponadto zespół z Sulejówka przegrał z Polonią Warszawa (0:3) i zremisował z Pelikanem Łowicz (2:2), Legionovią (3:3) i Hutnikiem Warszawa (1:1).

***

Kluby z górnej części tabeli 3. ligi w grupie pierwszej mają za sobą cały okres przygotowawczy. Przed nimi ostatni cykl treningowy, który zwieńczy powrót na ligowe boiska. Kto – wraz z GKS-em Bełchatów – powalczy o awans do 2. ligi? Chętnych wielu, miejsce jedno. To będzie pasjonująca walka!

____________________

fot. Tomasz Hawrysz