Zmarł Orest Lenczyk – autor największych sukcesów GKS-u Bełchatów

#gksnigdyniezginie
#gksnigdyniezginie

W wieku 81 lat zmarł Orest Lenczyk. O śmierci byłego szkoleniowca GKS-u Bełchatów poinformował na platformie X jego były zawodnik, Łukasz Gikiewiecz.

Dla nas postać Trenera Lenczyka jednoznacznie kojarzy się z GKS-em Bełchatów i największymi sukcesami naszego klubu. Jednak urodzony 28 grudnia 1942 roku w Sanoku szkoleniowiec przez całą swoją karierę święcił liczne triumfy. Swoją trenerską karierę rozpoczął na początku lat siedemdziesiątych XX wieku i już w swoim pierwszym sezonie doprowadził Karpaty Krosno do awansu na trzeci poziom rozgrywkowy. Następnie był członkiem sztabu Stali Mielec, która wywalczyła srebrne medale mistrzostw Polski w 1975 roku. Trzy lata później – już jako główny szkoleniowiec, doprowadził Wisłę Kraków do mistrzostwa kraju i ćwierćfinału Pucharu Mistrzów w następnym sezonie. Z drużyną „Białej Gwiazdy” sukces na krajowym podwórku powtórzył w 2001 roku. Na szczyt zawitał również ze Śląskiem Wrocław w 2012 roku, kompletując tym samym (po 32 latach) medale z każdego kruszcu z wrocławskim klubem. W trakcie swojej trenerskiej kariery prowadził również m.in. Ruch Chorzów, Zagłębie Lubin, GKS Katowice czy Siarkę Tarnobrzeg. Po raz ostatni na ławce zasiadł 9 maja 2014 roku, prowadząc Zagłębie Lubin w przegranym meczu z Jagiellonią Białystok.

Orest Lenczyk trenerem GKS-u Bełchatów został 10 października 2005 roku po trzyletniej przerwie w pracy. Doprowadził drużynę do wicemistrzostwa rok później. Poprowadził biało-zielono-czarnych w 71 spotkaniach, a ich bilans to: 32 zwycięstwa, 17 remisów i 22 porażki. Ze Sportową 3 pożegnał się w marcu 2008 roku po pięciu porażkach z rzędu.

W pamięci kibiców na zawsze pozostanie legendą klubu i trenerem, który doprowadził GKS Bełchatów do największych sukcesów w historii.

Zapraszamy do podzielenia się wspomnieniami związanymi z Panem Trenerem w sekcji komentarzy.