Adam Nawałka urodził się 23 października 1957 roku w Krakowie. Wychowanek Wisły, w której zadebiutował w ekstraklasie w wieku siedemnastu lat. Był prawdziwym objawieniem i szybko stał się idolem kibiców. W sezonie 1977/1978 zdobył z Wisłą mistrzostwo kraju.

Do reprezentacji Polski został powołany po raz pierwszy na towarzyskie spotkanie z Węgrami w Budapeszcie, 13 kwietnia 1977 roku. Zagrał w drugiej połowie i nawet strzelił gola (jak się później okazało – jedynego w reprezentacji), ale biało-czerwoni przegrali 1:2. Na Mistrzostwach Świata 1978 w Argentynie pomocnik Wisły był już podstawowym zawodnikiem drużyny narodowej. Rozegrał pięć pełnych meczów: w grupie z RFN (0:0) oraz z Tunezją (1:0), a w fazie półfinałowej z Argentyną (0:2), Peru (1:0) oraz Brazylią (1:3). Zapowiadał się na piłkarza wielkiej klasy, ale jego rozwój zahamowały kontuzje. Przygodę z reprezentacją zakończył w wieku niespełna 23 lat, z 34 występami z orzełkiem na piersi na koncie.

Barw Wisły bronił przez jedenaście sezonów. Wystąpił w 190 meczach i zdobył 9 bramek. W 1985 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie grał i zaczął pracę trenerską w klubie Polish-American Eagles, Yonkers Stan Nowy Jork.

Nawałka ukończył Akademię Trenerską PZPN, tzw. „Kuleszówkę”. Po powrocie do Polski prowadził podkrakowski zespół Świt Krzeszowice. Następnie wrócił na Reymonta, zatrudniono go w roli koordynatora do spraw szkolenia młodzieży. Przez pewien czas pełnił również funkcję trenera pierwszej drużyny. Nawałka zdobył z Wisłą wicemistrzostwo Polski w sezonie 1999/2000 oraz tytuł mistrzowski i Puchar Ligi w sezonie 2000/2001.

Następnie pracował w Zagłębiu Lubin, Sandecji Nowy Sącz i Jagiellonii Białystok. 19 grudnia 2006 roku został ponownie zatrudniony jako pierwszy trener w Wiśle, ale po czterech miesiącach odsunięto go od prowadzenia drużyny. 28 maja 2007 ówczesny selekcjoner reprezentacji Polski, Leo Beenhakker, włączył Nawałkę do sztabu szkoleniowego kadry, która przygotowywała się do mistrzostw Europy w Austrii i Szwajcarii.

We wrześniu 2008 roku objął GKS Katowice, a 1 stycznia 2010 – Górnika Zabrze, z którym po pół roku awansował do ekstraklasy. W pierwszym sezonie klub z Roosevelta zajął szóste miejsce w lidze. W kolejnym – ósme, a w ubiegłym – piąte. 26 października Nawałka został selekcjonerem reprezentacji Polski.