„Nic nie może przecież wiecznie trwać” – śpiewała kiedyś Anna Jantar. Dziś kibice GKS-u marzą o tym, by te słowa dopasować do wstydliwej serii siedmiu porażek z rzędu. Niegdyś Brunatni przełamywali niechlubne pasma meczów bez zwycięstwa w starciach z potentatami ligi, jak np. w 1996 roku z Widzewem czy w 2011 roku z Legią. Dlaczego więc podobny scenariusz nie miałby się sprawdzić jutro? Jeżeli obecni piłkarze, reprezentujący „Dumę Górniczego Miasta” mają charakter, z pewnością są w stanie tego dokonać!
OPIS RYWALA
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
Data założenia: 1922 rok
Adres: Nieciecza 199, 33-240 Żabno
Barwy: pomarańczowo-żółto-niebieskie
Sukcesy: 8. miejsce w Ekstraklasie 2016/17, 1/8 finału Pucharu Polski w sezonach 2017/18 oraz 2018/19
Pojemność stadionu: 4 595
Trener: Mariusz Lewandowski (od 8 stycznia 2020)
Początek rundy rewanżowej dla aspirującej do gry w Ekstraklasie Termaliki nie był zbyt udany. W meczach z broniącymi się przed degradacją zespołami Zagłębia i Sandecji, piłkarze „Słoni” zaledwie remisowali (odpowiednio 1:1 i 2:2), strzelając wyrównujące gole w doliczonym czasie gry. W obu przypadkach bohaterem ostatniej akcji był prawy obrońca Mateusz Grzybek, którego kibice Bruk-Betu wybierali piłkarzem obu spotkań (zebrał ponad 70% wskazań internautów). – Zagraliśmy najsłabszy mecz w tym sezonie – mówił na ostatniej pomeczowej konferencji prasowej trener Mariusz Lewandowski, z kolei pomocnik Adam Radwański, o najbliższym meczu w Bełchatowie powiedział: – Będziemy chcieli dużo lepiej wejść w ten mecz i już wcześniej uspokoić grę. Strzelić jedną, drugą bramkę, żeby nie było nerwów do końca. „Słonie” wciąż patrzą na wszystkich z góry, mając w ligowej tabeli aż sześć punktów przewagi nad drugim Górnikiem Łęczna. W przerwie zimowej do zespołu dołączyli m.in. środkowy pomocnik Sebastian Bonecki (z Odry Opole) i obrońca Wiktor Biedrzycki (ze Stomilu). Za to klub opuścili, m.in. hiszpański obrońca Jonathan de Amo Pérez (odszedł do Stali Mielec) i słowacki pomocnik Patrik Mišák (do Zagłębia Sosnowiec). Termalica jest piekielnie silna na wyjazdach (pięć zwycięstw, dwa remisy), a do tego skuteczna (14 goli strzelony i tylko 4 stracone). Czołową postacią w układance trenera Lewandowskiego jest Roman Gergel (na zdjęciu), lider klasyfikacji strzelców Fortuna 1 Ligi. W dziewiętnastu dotychczasowo rozegranych spotkaniach strzelił 14 goli! Dla dwukrotnego reprezentanta Słowacji, sezon 2020/21 jest najlepszym pod tym względem od momentu jego przenosin (we wrześniu 2016 roku) z Górnika Zabrze. I choć w premierowym sezonie w barwach Termaliki gola nie strzelił, to w kolejnych latach zdobywał odpowiednio trzy (2017/18), osiem (2018/19) i siedem bramek (2019/20). A raz już w tym sezonie GKS skarcił…
HISTORIA POJEDYNKÓW
11 sierpnia 2012 roku, 1/16 finału Pucharu Polski (sezon 2012/13)
Termalica Bruk-Bet Nieciecza – GKS Bełchatów 0:2 (0:0)
Bramki: Tomasz Wróbel 77, Paweł Buzała 78
GKS: Adam Stachowiak – Adrian Basta, Maciej Szmatiuk, Maciej Wilusz, Alan Stulin – Tomasz Wróbel (89. Mateusz Mak), Grzegorz Baran, Kamil Wacławczyk, Miroslav Bozok (85. Paweł Giel), Kamil Kosowski – Michał Mak (68. Paweł Buzała)
Trener: Kamil Kiereś
8 września 2013, 7. kolejka I ligi (sezon 2013/14)
Termalica Bruk-Bet Nieciecza – GKS Bełchatów 1:0 (1:0)
Bramka: Rafał Kujawa 12
GKS: Arkadiusz Malarz – Adrian Basta, Paweł Baranowski, Maciej Wilusz, Marcin Flis – Mateusz Mak (86. Bartłomiej Bartosiak), Szymon Sawala, Grzegorz Baran (64. Kamil Poźniak), Kamil Wacławczyk, Michał Renusz (69. Andreja Prokić) – Michał Mak
Trener: Kamil Kiereś
12 kwietnia 2014, 24. kolejka I ligi (sezon 2013/14)
GKS Bełchatów – Termalica Bruk-Bet Nieciecza 1:1 (0:1)
Bramki: Michał Mak 50 – Jakub Czerwiński 7
GKS: Arkadiusz Malarz – Adrian Basta, Paweł Baranowski, Maciej Wilusz, Alexis Norambuena (46. Marcin Flis) – Mateusz Mak, Damian Szymański, Grzegorz Baran, Kamil Poźniak (46. Daniils Turkovs) – Michał Mak (87. Michał Renusz), Hristijan Kirovski
Trener: Kamil Kiereś
19 października 2019, 14. kolejka I ligi (sezon 2019/20)
Bruk-Bet Termalica Nieciecza – GKS Bełchatów 2:1 (1:0)
Bramki: Vladislavs Gutkovskis 1, 74 – Bartosz Biel 64
GKS: Paweł Lenarcik – Mikołaj Grzelak, Marcin Grolik, Mariusz Magiera, Mateusz Szymorek – Adrian Małachowski, Artur Golański – Bartosz Biel, Mateusz Marzec (77. Krzysztof Wołkowicz), Wiktor Putin (46. Emile Thiakane) – Maciej Mas (62. Dawid Kocyła)
Trener: Artur Derbin
12 lipca 2019, 31. kolejka I ligi (sezon 2019/20)
GKS Bełchatów – Bruk-Bet Termalica Nieciecza 0:2 (0:0)
Bramki: Roman Gergel 49, Piotr Wlazło 71
GKS: Daniel Niźnik – Marcin Sierczyński, Mariusz Magiera, Michał Kołodziejski, Mateusz Szymorek – Paweł Czajkowski, Mikołaj Grzelak (56. Damian Warnecki) – Bartosz Biel, Artur Golański (75. Dawid Flaszka), Emile Thiakane – Patryk Winsztal (83. Przemysław Zdybowicz)
Trener: Marcin Węglewski
12 września 2020, 3. kolejka I ligi (sezon 2020/21)
Bruk-Bet Termalica Nieciecza – GKS Bełchatów 2:0 (1:0)
Bramki: Roman Gergel 40, Martin Zeman 90
GKS: Paweł Lenarcik – Marcin Sierczyński, Seweryn Michalski, Mariusz Magiera, Mateusz Szymorek – Łukasz Wroński (78. Patryk Winsztal), Waldemar Gancarczyk (69. Damian Hilbrycht), Michał Pawlik, Dawid Flaszka, Bartłomiej Eizenchart (69. Szymon Łapiński) – Przemysław Zdybowicz (71. Patryk Makuch)
Trener: Marcin Węglewski
Bilans spotkań: jedno zwycięstwo, jeden remis, cztery porażki. Bramki: 4:8 na korzyść Termaliki.
SYTUACJA W GKS
Poniedziałkowym treningiem rozpoczęły się przygotowania kadry GKS-u do meczu z liderem F1L. Do pracy z kolegami po chorobie wrócili już Maciej Mas i Mariusz Magiera, natomiast Mateusz Bartków znów jest do dyspozycji trenera po pauzie spowodowanej żółtymi kartkami. W ostatnim meczu z Miedzią oficjalny powrót na ligowe boisko zanotował Mikołaj Grzelak, który po 236 dniach przerwy spowodowanej kontuzją, znalazł się w kadrze meczowej Brunatnych i dostał szansę gry od 63 minuty meczu. Niestety z powodu czwartej żółtej kartki z obwodu wypadł Dawid Flaszka, a w meczu z Bruk-Betem muszą uważać Marcin Sierczyński i Łukasz Wroński, którzy mają na swoim koncie po trzy upomnienia. Następne grozić będzie pauzą w wyjazdowym meczu z GKS Tychy.
CIEKAWOSTKI
Zespół Bruk-Betu Termaliki od piętnastu ligowych spotkań nie zaznał goryczy porażki i jest to najdłuższa seria spośród wszystkich pierwszoligowców. Co więcej, podopieczni Mariusza Lewandowskiego, jako jedyni w tym sezonie nie przegrali na wyjeździe! Ta imponująca passa trwa od 5. kolejki, kiedy to sposób na lidera znaleźli piłkarze Arki Gdynia, zwyciężając w Niecieczy 1:0.
Po drugiej stronie barykady są piłkarze GKS-u, którzy od 13 listopada nie potrafią zdobyć choćby jednego punktu. Ostatni raz ta sztuka udała im się w Gdyni, gdzie pokonali Arkę (2:1). Od meczu z Koroną (21 listopada) nie udało im się dopisać nawet jednego „oczka”. W tym okresie zdobyli zaledwie cztery bramki, a stracili ich aż 15.
Bruk-Bet Termalica Nieciecza i GKS Bełchatów znajdują się na dwóch przeciwległych biegunach nie tylko w ligowej tabeli, ale także w statystykach posiadania piłki. Nasi rywale przewodzą w tym aspekcie w całej lidze, posiadając piłkę przez 65% czasu gry. Bełchatowianie są w tej statystyce… najsłabsi w lidze, z wynikiem 42%.
Szkoleniowiec GKS-u, Marcin Węglewski to były trener Bruk-Betu Termaliki, który pracował w Niecieczy najpierw jako asystent trenera Czesława Michniewicza, a później samodzielnie prowadził zespół. Było to wiosną 2017 roku, kiedy poprowadził „Słoni” w jedenastu meczach Ekstraklasy (trzy zwycięstwa, remis, siedem porażek). Niecieczanie zakończyli wówczas sezon na ósmej pozycji w tabeli, co było w ich najlepszym wynikiem w niemalże stuletniej historii istnienia klubu.
W przeszłości barw zarówno GKS-u, jak i Termalili bronili: Szczepan Kogut (wiosna 2018 w GKS, 2016-17 w Termalice), Dawid Nowak (2006-13 w GKS, sezon 2016/17 w Termalice), Sebastian Olszar (wiosna 2015 w GKS, jesień 2013 w Termalice), Dariusz Pawlusiński (2002-05 w GKS, 2011-14 w Termalice), Krzysztof Pilarz (2005 w GKS, 2016-17 w Termalice), Krystian Peda (wiosna 2018 w GKS, 2017 w Termalice), Piotr Piekarski (2011-12 w GKS, sezon 2013/14 w Termalice), Dariusz Trela (wiosna 2015 w GKS, 2016-19 w Termalice).
Obecnie w kadrze Bruk-Betu jest także wychowanek GKS-u, Łukasz Budziłek (na zdjęciu), który trafił do Niecieczy wiosną 2018 roku z Pogoni Szczecin. 29-letni dziś bramkarz, dołączył do pierwszej drużyny Brunatnych wiosną 2009 roku, lecz nie miał zbyt wielu okazji do gry. Przez pięć lat zaliczył zaledwie sześć występów (po trzy w Ekstraklasie i w Pucharze Polski). Po raz ostatni bramki GKS-u bronił 26 września 2012 r., w meczu 1/8 finału PP, przegranym ze Śląskiem Wrocław (0:3). Z kolei w drużynie „Słoni” zanotował do tej pory 26 spotkań i w aż połowie z nich zachował czyste konto. W lipcu na jednym z portali internetowych zainicjował zbiórkę pieniędzy na operację Mikołaja Grzelaka, po tym jak nasz zawodnik zerwał więzadło krzyżowe w lewym kolanie w meczu przeciwko… Termalice. Budziłek doskonale wie, jak gorzki smak ma poważna kontuzja. Sam zerwał ścięgno Achillesa na początku sezonu 2019/20 w starciu z Wartą Poznań. Dziś jest drugim bramkarzem lidera F1L.
PODSUMOWANIE
Przed nami siódmy rozdział historii meczów z Bruk-Bet Termaliką. Bełchatowianie mają za sobą siedem ligowych porażek z rzędu. Czy więc siódemka, wbrew wszystkiemu może okazać się dla nich szczęśliwa? „…co zesłał los trzeba będzie stracić” – słyszymy w dalszej części refrenu przeboju Anny Jantar. Los nie jest dla Brunatnych zbyt łaskawy, bowiem ostatnio przegrywają z każdym. Dlatego czas stawić czoła przeciwnościom i przełamać się właśnie w starciu z liderem. GKS chcąc się liczyć na pierwszoligowym froncie, nie ma innego wyjścia. Najgroźniejsi rywale powoli, ale jednak punktują, więc skoro Zagłębie potrafiło urwać punkt Termalice, to GKS też na to stać. Trzymamy kciuki! Pojedynek z liderem z Niecieczy rozpocznie się w piątek (12 marca) o godz. 17:40. Będzie go można obejrzeć na antenie Polsatu Sport oraz w serwisie IPLA.TV.