Wymazać z pamięci Ruch i pokonać Śląsk! Zapowiedź meczu 4. kolejki

#gksnigdyniezginie
#gksnigdyniezginie

Spotkanie z Ruchem biało-zielono-czarnym kompletnie nie wyszło. Okazja do rehabilitacji nadarza się bardzo szybko, bowiem już trzy dni później GKS gościć będzie „rezerwistów” Śląska Wrocław. Każde inne rozwiązanie niż zwycięstwo będzie dla kibiców sporym rozczarowaniem. Więcej o zbliżającym się starciu w przedmeczowej zapowiedzi. Zapraszamy.

CHARAKTERYSTYKA RYWALA

Śląsk II Wrocław

Data założenia: 20 kwietnia 1920
Adres:  Oporowska 62, 53-434 Wrocław
Barwy: zielono-biało-czerwone
Trener: Krzysztof Wołczek
Stadion: Stadion przy ul. Oporowskiej we Wrocławiu (8 346 miejsc)
Sukcesy: 8 miejsce w II lidze (2020/21)

GWIAZDA DRUŻYNY

Piotr Celeban (na zdjęciu) to doświadczony obrońca, który dziesięć razy wystąpił w reprezentacji Polski. W trakcie swojej bogatej kariery reprezentował barwy Pogoni Szczecin, Koronie Kielce, lecz najdłużej związany jest ze Śląskiem, z którym w sezonie 2011/12 sięgnął po mistrzostwo Polski. Po tamtym sezonie przeniósł się do rumuńskiego FC Vaslui, lecz po dwóch latach powrócił na Dolny Śląsk. 36-latek rozegrał w Ekstraklasie 358 spotkań, w których zdobył 35 goli. Przeciwko GKS Bełchatów rozegrał 11 spotkań, w których pięciokrotnie wygrywał, tyleż samo razy schodził z boiska pokonany, a zaledwie raz spotkanie z jego udziałem kończyło się kompromisem. W tym sezonie stoper dołączył do drugoligowych rezerw Śląska, by swoim doświadczeniem wspierać młodych zawodników. Celeban jest także członkiem sztabu trenerskiego, gdzie odpowiada za przygotowanie motoryczne zespołu.

HISTORIA SPOTKAŃ

GKS Bełchatów z pierwszą drużyną Śląska Wrocław mierzył się wielokrotnie, lecz z rezerwami „Wojskowych” nie grał jeszcze nigdy (biorąc pod uwagę mecze ligowe i pucharowe).

SYTUACJA W ZESPOŁACH

Śląsk II Wrocław jest jedną z czterech drużyn, która nie zaznała jeszcze w tym sezonie goryczy porażki. Wrocławianie ligowe rozpoczęli zmagania od remisu z Hutnikiem (1:1), później zwyciężyli pewnie z Pogonią Siedlce (3:0), a w miniony weekend podzielili się punktami z Motorem Lublin (2:2). Obecnie zajmują 7. miejsce w tabeli. Specyfiką zespołu jest różnorodność, ponieważ oprócz zdolnej młodzieży w rezerwach występują również zawodnicy z ekstraklasowej drużyny Jacka Magiery. W ten sposób na trzecim szczeblu rozgrywkowym wystąpili już: Lubambo Musonda, Konrad Poprawa, Przemysław Bargiel, Adrian Łyszczarz czy Javier Ajenjo Hyjek.

Zgoła odmienne nastroje panują w Bełchatowie. Wstydliwa porażka z Ruchem sprawiła, że „Brunatni” nadal okupują ostatnie miejsce w ligowej tabeli z minus jednym punktem. W Chorzowie po przerwie spowodowanej urazem zagrał Marcin Ryszka. Zadebiutował także drugi z rekonwalescentów, Jewhen Radionow. Doświadczony napastnik potrzebuje jednak czasu, by wrócić do pełnej dyspozycji. Bełchatowianie zdruzgotani wysoką porażką powinni odczuwać sportową złość, dlatego wierzymy mocno, że przekują ją w piłkarską mobilizację, która po pozwoli w meczu ze Śląskiem zgarnąć trzy punkty.

CZY WIESZ, ŻE…

Ostatnie miesiące są dla piłkarzy GKS-u Bełchatów bardzo trudne. Patrząc pod kątem wyników osiąganych w 2021 roku, porażka z Ruchem była najdotkliwsza od ubiegłorocznego blamażu z Legią w Pucharze Polski. Wówczas górnicy przegrali aż 1:6, a mecz rozegrano… 14 sierpnia, czyli w ten sam dzień, co spotkanie z Ruchem.

Piotr Celeban to nie jedyny doświadczony gracz, który łączy boisko i z pracą w sztabie szkoleniowym. Mariusz Pawelec (na zdjęciu) także pełni funkcję asystenta trenera Wołczka, występując jednocześnie w meczach ligowych. W tym sezonie rozegrał już dwa spotkania. W trakcie swojej kariery grał dla Górnika Łęczna, Górnika Zabrze, a od sezonu 2008/09 nieprzerwanie reprezentuje Śląsk. Z „Wojskowymi” zdobył mistrzostwo oraz superpuchar Polski (2012 rok), a w Ekstraklasie wystąpił 319 razy, zdobywając dwie bramki. Dwukrotnie wystąpił także w koszulce w orzełkiem na piersi.

Za nami trzy kolejki ligowe, a trener Patryk Rachwał skorzystał już z usług osiemnastu piłkarzy (dwunastu z nich wystąpiło w barwach GKS-u po raz pierwszy!). Ostatnim debiutantem jest Jewhen Radionow, który w 69. minucie spotkania z Ruchem wszedł na boisko w miejsce Dawida Flaszki.

Lubambo Musonda to piłkarz, który nie mieszcząc się w składzie pierwszej drużyny Śląska, występował na starcie sezonu w rezerwach. Oprócz krótkich występów w Ekstraklasie i eliminacjach do Ligi Konferencji Europy, 26-letni Zambijczyk zagrał dwukrotnie w eWinner 2 Lidze, a w meczu z Pogonią Siedlce ustalił nawet wynik spotkania na 3:0 strzałem do pustej bramki. Jednak dorobku swego już nie poprawi, ponieważ 16 sierpnia przeniósł się do duńskiego AC Horsens.

Choć oba zespoły w meczu ligowym zmierzą się ze sobą po raz pierwszy, rok temu starły się w grze kontrolnej. Ówczesny beniaminek II ligi okazał się lepszy od pierwszoligowego GKS-u, zwyciężając w Bełchatowie 2:1. Bramki dla zwycięzców zdobywali Przemysław Bargiel i Maciej Pałaszewski (dziś Górnik Polkowice), zaś dla „Brunatnych” trafił Damian Warnecki. I to właśnie on, obok Kewina Komara jest jedynym piłkarzem górników, który w tamtym spotkaniu wystąpił. W ekipie Śląska starcie z 15 sierpnia 2020 roku pamięta pięciu zawodników (Bargiel, Caliński, Kotowicz, Młynarczyk i Pawelec).

Marcin Ryszka wchodząc na boisko w meczu z Ruchem, zanotował 70. mecz na trzecim szczeblu rozgrywkowym. Jeżeli wystąpi również w meczu ze Śląskiem, zaliczy 90. oficjalny występ w barwach GKS-u Bełchatów.

EPILOG

Drugoligowe rozgrywki nabierają rozpędu. Po raz pierwszy w sezonie 2021/22 piłkarze wybiegną na murawy w środku tygodnia. Dla GKS-u będzie to szybsza okazja do wymazania niechlubnej porażki z Chorzowa, natomiast rezerwiści Śląska postarają się utrzymać miano niepokonanych. Gospodarzy czeka trudne zadanie, choć z pewnością powalczą o trzy „oczka”. Początek spotkania w środę o godz. 17:00. Arbitrem głównym będzie Leszek Lewandowski z Gliwic. GKS, tylko zwycięstwo!