Wracamy do gry! GKS Bełchatów rozpoczyna sezon w IV Lidze

#gksnigdyniezginie
#gksnigdyniezginie

W lutym na środowisko GKS-u Bełchatów spadł grom z nieba. Klub ogłosił upadłość oraz wycofał się z rozgrywek eWinner 2 Ligi. Po tygodniach niepewności dotyczącej przyszłości futbolu w Bełchatowie ogłoszono, że klub zostanie reaktywowany. Misji tej podjął się Szymon Serwa, który wybrał na trenera pierwszej drużyny Bogdana Jóźwiaka. Już 6 sierpnia, „Brunatni” przystąpią zatem do rozgrywek Betcris IV Ligi. Czy będzie to pierwszy krok ku odbudowie pozycji GKS-u w polskiej piłce?

CHARAKTERYSTYKA RYWALA

MGKS Skalnik Sulejów

Rok założenia: 1948
Adres: Konecka 45, 97-330 Sulejów
Barwy: niebiesko-biało-czerwone
Trener: Paweł Machniewski
Stadion: Kompleks Sportowy przy Szkole Podstawowej nr 1 w Sulejowie

Skalnik Sulejów to klub powstały tuż po wojnie. W 2020 roku niebiesko-biało-czerwoni zostali beniaminkiem IV Ligi, a w ubiegłym sezonie zanotowali najlepszy wynik w historii. Podopieczni Pawła Machniewskiego finiszowali na ósmym miejscu z 46 punktami na koncie. Przed rozpoczęciem nowych rozgrywek, zespół z Sulejowa wzmocniło trio z KS Paradyża, które wycofało się z rozgrywek. Mowa tutaj pomocniku Jakubie Kosie oraz obrońcach: Wojciechu Majewskim oraz Tomaszu Majsaku. Ponadto trener Machniewski będzie miał do dyspozycji wychowanka Górnika Łęczna, który ostatnio występował w Lechii Tomaszów Mazowiecki, Miłosza Turewicza. Za zdobywanie bramek odpowiadać ma natomiast Japończyk Ryo Yoshioka. Piłkarz z Kraju Kwitnącej Wiśni w przeszłości występował w RKS-ie Radomsko, KS Niedośpielin oraz Starcie Lgota Wielka.

SYTUACJA W GKS

W nadchodzącym sezonie zobaczymy zupełnie nowy GKS Bełchatów. Czy aby na pewno? Drużyna Bogdana Jóźwiaka składa się bowiem z młodych piłkarzy wywodzących się z akademii „Brunatnych”, a także szerokiego grona piłkarzy z przeszłością przy Sportowej 3. Bartłomiej Bartosiak, Łukasz Wroński, Artur Golański czy Mateusz Szymorek mają stanowić o sile rażenia biało-zielono-czarnych w nadchodzących miesiącach. Przed startem rozgrywek GKS rozegrał siedem meczów sparingowych, z których cztery okazały się zwycięskie. „Brunatni” pokonali kolejno Borutę Zgierz, Orkan Buczek i Pelikan Łowicz. Remisem kończyły się starcia z Bronią Radom i Omegą Kleszczów, a porażek zespół trenera Jóźwiaka uznał przeciwko ŁKS-owi Łagów i Ursusowi Warszawa.

CZY WIESZ, ŻE…

W przeszłości trenerami Skalnika Sulejów byli eks-piłkarze GKS-u Bełchatów. W lipcu 2021 roku stery pierwszej drużyny objął Artur Lamch.  Jego pobyt w Sulejowie nie potrwał długo, bowiem już we wrześniu pożegnał się ze stanowiskiem. W trakcie kariery zawodniczej obrońca reprezentował biało-zielono-czarne barwy z przerwami w latach 1988-1999.  O swojej karierze i życiu po zakończeniu piłkarskiej kariery opowiedział kilka lat temu na łamach naszego portalu.

Wcześniej, bo w 2019 roku, pierwszym trenerem naszego rywala został inny stoper z przeszłością przy Sportowej 3, Edward Cecot. Pochodzący ze Szczecina obrońca występował w GKS-ie w latach 2004-2010, świętując z klubem największy sukces w historii, czyli wicemistrzostwo Polski. Łącznie, „dla Brunatnych”, rozegrał ponad sto spotkań. W 2010 zakończył piłkarską karierę i został trenerem. Cecot był między innymi, tuż po odwieszeniu korków na kołek, asystentem Macieja Bartoszka przy Sportowej 3. Stery Skalnika objął w lipcu 2019 roku, a klubem kierował do końca rundy jesiennej sezonu 2020/2021.

W drużynie rywali występuje wychowanek biało-zielono-czarnych, Kacper Szafrański. 23-letni pomocnik nigdy nie przebił się do pierwszej drużyny GKS-u, a w swoim CV ma grę m.in. dla Warty Sieradz czy Concordii Piotrków Trybunalski.

EPILOG

Sobotni mecz będzie nowym początkiem bełchatowskiej piłki. Jeszcze kilka miesięcy temu nikomu nie przyszłoby do głowy, iż „Brunatnych” zabraknie na szczeblu centralnym. Ba, nikt nie pomyślałby, że GKS wycofa się z rozgrywek i rozpocznie budowę klubu od nowa. Tak się jednak stało i 6 sierpnia 2022 reaktywowany GKS Bełchatów rozpocznie nowy rozdział w swojej historii. Już o o 18.00 na stadionie przy Sportowej 3 biało-zielono-czarni podejmą MGKS Skalnik Sulejów. Czy będzie to udany początek sezonu? Zespół możemy wspierać zarówno na stadionie, jak i na kanale YouTube Hattrick TV.

Piłkarsko Polsko, WRACAMY DO GRY!