Majówkowe granie w Sieradzu z debiutem w tle. Zapowiedź meczu z Wartą

#gksnigdyniezginie
#gksnigdyniezginie

W pierwszy weekend maja piłkarze GKS-u Bełchatów udadzą się do Sieradza, by zmierzyć się z tamtejszą Wartą. Jesienią po emocjonującej końcówce biało-zielono-czarni ograli rywala z tego samego województwa 3:2. Starcie w Sieradzu będzie okazją do przełamania zwycięskiej niemocy „Brunatnych” oraz ponownego debiutu w roli trenera GKS-u Patryka Rachwała.

Poznajmy rywala – Warta Sieradz

Uznaje się, że klub z Sieradza założono w 1945 roku, lecz klub w takim wymiarze, jaki znamy dzisiaj powstał w lutym 1957 roku w wyniku fuzji „Gwardii”, „Sparty”, „Startu” i „Włókniarza”. Zielono-biało-zieloni nigdy nie dołączyli do najlepszych w kraju, lecz w trakcie swojego istnienia kilkukrotnie było głośno o sukcesach klubu z województwa łódzkiego. Warta skutecznie występowała w Pucharze Polski w roku 1963, kiedy ograła faworyzowanych Wawel Kraków (4:1) oraz Olimpię Poznań. Przeszkodą nie do przejścia okazała się dopiero Polonia Bytom (2:6), która w tamtych czasach należała do czołówki najwyższej klasy rozgrywkowej. Piętnaście lat później, również w Pucharze Polski, Warta pokonała wicemistrza Polski, Śląsk Wrocław (2:1). Również w XXI wieku sieradzanie zaskoczyli zespół z Ekstraklasy. W 2005 roku wygrali z Widzewem Łódź (3:2).

W obecnym sezonie Warta Sieradz jest zamieszana w walkę o utrzymanie. W ostatnich tygodniach podopieczni Krzysztofa Orzeszka przegrali z Jagiellonią II Białystok oraz zremisowali z GKS-em Wikielcem oraz Legionovią. Natomiast w wojewódzkim Pucharze Polski przyjęli srogą lekcję od Unii Skierniewice, przegrywając 0:6.

Co słychać przy S3?

Po pożegnaniu trenera Bogdana Jóźwiaka, władze klubu szybko wskazały następcę. Do końca sezonu pierwszą drużynę GKS-u poprowadzi Patryk Rachwał. Z nowym opiekunem u steru, giekaesiacy trenowali czterokrotnie. W zajęciach brał udział Przemysław Zdybowicz, który wraca po kontuzji kostki. Nikt nie pauzuje za nadmiar żółtych kartek. Debiut nowego trenera będzie okazją do przełamania pięciu kolejnych meczów o stawkę bez zwycięstwa.

Pierwszy mecz

Wspólni znajomi

W drużynie Warty występuje trzech wychowanków biało-zielono-czarnych. Mowa o Szymonie Czyżewskim (19 lat, pomocnik, w Warcie od lipca 2023 roku), Piotrze Mielczarku (22 lata, pomocnik, w Warcie od lipca 2021 roku) oraz Kamilu Miazku (27 lat, bramkarz, w Warcie od sierpnia 2021 roku). Co ciekawe, Miazek w 2012 roku przeniósł się z Bełchatowa do szkółki Feyenoordu Rotterdam, by następnie grać dla Chojniczanki oraz być członkiem angielskiego zespołu Leeds United.

Trenerem Warty Sieradz od lipca 2021 roku do marca 2023 roku był Marcin Węglewski. To właśnie były trener i dyrektor sportowy GKS-u wprowadził Wartę do III ligi. W latach 2009-2010 oraz 2012-2014 na ławce trenerskiej Warty zasiadał Bogdan Jóźwiak. Szkoleniowcem sieradzkiego klubu był również Romuald Solarek. W przeszłości barwy obu zespołów reprezentowali między innymi Bartłomiej LisowskiKacper SionkowskiMichał LewandowskiMichał SitarzMaciej ŁabędzkiKrystian StolarczykMariusz Zawodziński, Seweryn Michalski czy Mikołaj Bociek.

Czy wiesz, że…

W poprzedniej kolejce Legia II Warszawa pokonała lidera, Pogoń Grodzisk Maz. 4:3. Dzięki temu podopieczni Piotra Jacka zbliżyli się do rywali na dwa punkty. W grupie pierwszej walka o jedno miejsce dające awans wciąż zatem trwa. Podobnie jest w grupie, gdzie Śląsk II Wrocław i Rekord Bielsko-Biała dzieli jeden punkt.

Czas na pierwszy gwizdek

Mecz z Wartą rozpocznie się w sobotę 3 maja o godzinie 17.00. Dla rywali będzie to okazja do rewanżu za porażkę przy Sportowej 3 oraz okazja do zdobycia ważnych punktów w kontekście utrzymania. Natomiast bełchatowianie z pewnością będą chcieli pokazać się z dobrej strony w debiucie trenera, a także powrócić na zwycięskie szlaki. Kto zgarnie punkty w Święto Uchwalenia Konstytucji 3 maja? Przekonamy się wkrótce.