Zanotować trzecią wygraną z rzędu. Zapowiedź meczu z Lechią

#gksnigdyniezginie
#gksnigdyniezginie

Przed tygodniem biało-zielono-czarni w dramatycznych okolicznościach pokonali Jagiellonię II Białystok. Było to drugie zwycięstwo z rzędu podopiecznych Patryka Rachwała. Nie mamy nic przeciwko temu, by w Tomaszowie Mazowieckim seria ta została wydłużona do trzech spotkań. Choć rywal jest na wyższej fali wznoszącej od GKS-u.

Poznajmy rywala – Lechia Tomaszów Mazowiecki

RKS Lechia Tomaszów Mazowiecki to klub obchodzący w tym roku stulecie swojego istnienia. Został założony z inicjatywy Stanisława BouinaJózefa Skrzypińskiego i Leona Drajlinga. Obecnie w Tomaszowie Maz. istnieją dwie sekcje sportowe: piłkarska oraz siatkarska, której reprezentanci występują na zapleczu PlusLigi. Mimo wiekowej historii, Lechia nie zapisała się złotymi głoskami w historii polskiej piłki. Największym sukcesem zielono-czerwono-zielonych jest 9. miejsce w II lidze w 1952 roku, a także dwukrotne zwycięstwo Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim (2013, 2016).

W obecnym sezonie piłkarze Lechii zanotowali świetną jesień. W pierwszych jedenastu kolejkach stracili punkty zaledwie dwukrotnie, a od 5. do 14. kolejki byli liderami grupy pierwszej. Po znakomitym starcie, już na finiszu rundy jesiennej podopiecznym Mateusza Milczarka zaczęła brakować „paliwa w baku”. W kolejnych dziesięciu meczach lechici nie wygrali ani razu i wypisali się z walki o awans na szczebel centralny. W ostatnich tygodniach tomaszowianie radzą sobie zdecydowanie lepiej. W maju przegrali jedynie ze Świtem Nowy Dwór Maz. (1:3), zgarniając dziewięć punktów w meczach z Legionovią (3:1), Jagiellonią II Białystok (7:0) oraz Pilicą Białobrzeg (6:2). Na trzy kolejki przed końcem sezonu Lechia zajmuje szóste miejsce w tabeli z 50 punktami na koncie.

Co słychać przy S3?

Po wygranej z Jagiellonią II Białystok piłkarze GKS-u wrócili do treningów we wtorek. Cykl przygotowawczy do meczu w Tomaszowie Maz. zawierał cztery treningi, w tym te na sztucznej nawierzchni. To właśnie na niej zostanie rozegrany sobotni mecz. Obiekt Lechii jest bowiem remontowany, a lechici swoje domowe mecze rozgrywają na obiekcie OSiR-u przy ul. Nowomiejskiej 5/7. W Tomaszowie na pewno nie wystąpią pauzujący za kartki Artur Golański, Mikołaj Grzelak i Jarosław Trzeboński. W kadrze meczowej znajdzie się wracający po kontuzji Przemysław Zdybowicz. Zabraknie za to Łukasza Wrońskiego, który naderwał mięsień uda. Wciąż indywidualnie trenuje Serhij Napolov.

Pierwszy mecz

Wspólni znajomi

Na ławce obu klubów zasiadał Bogdan Jóźwiak. Były opiekun bełchatowskiej drużyny był trenerem Lechii od kwietnia 2017 roku do grudnia 2018 roku. Poprowadził tomaszowian w ponad 60 meczach. Natomiast Artur Golański przywdziewał trykot Lechii w sezonie 2017/2018 oraz jesienią 2018 roku, skąd trafił na Sportową 3. Również w przeszłości po obu stronach barykady występowało kilku zawodników. Najbardziej znanym jest Paweł Magdoń, obrońca GKS-u w latach 2007-2010, który do Tomaszowa Mazowieckiego zawitał na koniec swojej zawodowej kariery. Na boisku spędził lata 2015-2019, by potem pełnić funkcję dyrektora ds. sportowych. Piłkarzem Lechii Tomaszów Maz. był także wychowanek GKS-u, Łukasz Bocian, który dla naszego rywala grał w latach 2016-2018. Ponadto po obu stronach mogliśmy oglądać Andrzeja Dolota (juniorskie drużyny GKS-u, Lechia w latach 2010-2015), Adama Nowaka (GKS wiosną 2017 roku, Lechia w 2022 roku) czy Pawła Ziębę (GKS w latach 2011-2016, Lechia wiosną 2016 roku).

Czy wiesz, że…

Jarosław Trzeboński znalazł się w „jedenastce” 31. kolejki tygodnika „Piłka Nożna”. Stoper biało-zielono-czarnych został nagrodzony za zdobycie bramki, która zapewniła GKS-owi drugą wygraną z rzędu. Młody obrońca spędził na murawie 41 minut, bowiem jeszcze w pierwszej połowie obejrzał czerwoną kartkę.

Dla Artura Amrozińskiego mecz z GKS-em Bełchatów będzie okazją do pożegnania się z kibicami Lechii Tomaszów Mazowiecki. Klub poinformował, że wygasający z końcem sezonu kontrakt nie zostanie przedłużony. 25-latek reprezentował barwy Lechii przez pięć lat (z krótką przerwą na grę w Koronie Kielce). Amroziński zagrał w 93 meczach ligowych, zdobywając przy tym 28 bramek.

Znamy już dwóch spadkowiczów z grupy pierwszej. Do Pilicy Białobrzegi dołączyli gracze Legionovii Legionowo. Jedynie matematyczne szanse mają również piłkarze Concordii Elbląg. W wyniku spadku z 2. ligi Stomilu Olsztyn, naszą grupę 3. ligi opuści pięć zespołów.

Czas na pierwszy gwizdek

Problemy kadrowe GKS-u sprawiają, że w Tomaszowie Mazowieckim zapewne zobaczymy kolejnych debiutantów na trzecioligowych boiskach. Po dwóch wygranych podopieczni Patryka Rachwała będą chcieli pójść za ciosem i zgarnąć kolejny komplet punktów. Jednaj podopieczni Mateusza Milczarka z pewnością pamiętają, że jesienna porażka z GKS-em sprawiła, że utracili pozycję lidera, na którą nie byli już w stanie wrócić. Początek spotkania Lechia – GKS w sobotę o godzinie 18.00.