Krótka historia polskiej II ligi piłkarskiej

#gksnigdyniezginie
#gksnigdyniezginie

II liga piłkarska w Polsce cieszy się dużym zainteresowaniem – w końcu to z niej wyłaniane są drużyny, które przechodzą do ligi I i mają szansę znaleźć się w ekstraklasie, a tam walczyć o tytuł mistrzowski.

Obecny system ligowy opiera się jeszcze na ligach III i IV. Jednak nie zawsze tak było, bo hierarchia klas na przestrzeni lat zmieniała się wielokrotnie. Jeszcze do niedawna II liga była III. Jak ukształtował się obecny system i jak powstawała piłkarska II liga? Oto krótka historia polskiej piłkarskiej II dywizji.

System ligowy w Polsce – powstanie i przemiany

Piłka nożna jest w Polsce jednym z najbardziej cenionych sportów i zdecydowanie ma największą liczbę fanów. Mowa oczywiście nie tylko o zmaganiach naszej reprezentacji, ale również o rozgrywkach klubowych. Każdy niemal klub w Polsce – niezależnie od tego, czy mniej czy bardziej znany, grający na szczeblu ogólnopolskim lub lokalnym, ma swoich wiernych fanów. O każdym z nich można też przeczytać w licznych serwisach dla fanów piłki nożnej na różnych szczeblach – na przykład na stronie goal.pl.

Obecnie system ligowy w Polsce na szczeblu centralnym opiera się na ekstraklasie oraz ligach I, II, III i IV. Niżej są rozgrywki regionalne i lokalne, choć jak nietrudno zgadnąć – to te ogólnopolskie budzą największe emocje. A ponieważ Polacy kochają piłkę nożną, to w każdym nawet mniejszym miasteczku funkcjonuje piłkarski klub. Aby wyłonić najlepszy z zespołów, konieczne jest funkcjonowanie systemu ligowego.

W Polsce pierwsze próby stworzenia systemu ligowego podjęto już w 1919 roku, jednak od tamtego czasu ulegał on wielu zmianom. Wiele uwagi w formowaniu systemu poświęcono ukształtowaniu II ligi, która jeszcze do sezonu 2008-2009 była ligą III.

Jak powstała polska II liga piłkarska?

System w obecnym kształcie funkcjonuje dopiero od czasu reorganizacji w 2008 roku. Wtedy to pierwsza liga stała się ekstraklasą, II – ligą I, a III ligą II. Nowa liga II stała się wtedy trzecim szczeblem rozgrywek, w którym znalazły się zespoły przede wszystkim dawnej III ligi (aż 25 drużyn) i zaledwie trzy z dawnej ligi I oraz osiem z ligi IV. Przez sześć lat rozgrywki ligi II odbywały się w ramach grupy zachodniej oraz wschodniej, w których znajdować się miało do 18 drużyn. Wkrótce okazało się, że konieczna była kolejna reforma i od 2013 roku w lidze II jest ich tylko 18. Od tamtego momentu zmianie uległy zasady spadkowe: zamiast 2-6 zespołów, spadkiem zagrożone były już drużyny z miejsc 9-18 i w ten sposób udało się utrzymać optymalną liczbę ekip.

Obecnie w polskiej II są m.in. zespoły: Znicz Pruszków, Garbarnia Kraków, Wisła Puławy, czy Motor Lublin.