To już pewne. Marek Zub zastąpi Kamila Kieresia

#gksnigdyniezginie
#gksnigdyniezginie

Możemy już potwierdzić informację, jaką w poniedziałek podał portal „weszlo.com”. Marek Zub będzie nowym trenerem GKS Bełchatów.

Kibice z Bełchatowa na pewno dobrze pamiętają Zuba jako asystenta Oresta Lenczyka z czasów największych sukcesów GKS. Później trener, który w sierpniu skończy 51 lat, zaliczył epizod w roli pierwszego szkoleniowca Widzewa Łódź. Tam „zasłynął” głównie tym, że przegrał pierwsze od 13 lat derby z ŁKS, a jego drużyna, prezentując w niektórych meczach fatalny wręcz styl, spadła z ekstraklasy.

Po niepowodzeniu w Łodzi, przez moment był asystentem w Polonii Warszawa. Wkrótce doczekał się jednak sukcesów w roli pierwszego trenera. W sierpniu 2012 roku Marek Zub został szkoleniowcem Žalgirisu Wilno, z którym dwukrotne sięgnął po mistrzostwo Litwy. Dwa razy zdobył też Puchar Litwy. W 2013 roku jego litewska drużyna wyeliminowała po dwumeczu (1-0,1-2) Lecha Poznań z rozgrywek eliminacji Ligi Europy i po raz pierwszy w swojej historii Žalgiris awansował do rundy play-off Ligi Europy. Tym samym poniekąd zapomniany w Polsce trener, znów przypomniał się polskim kibicom. W grudniu 2014 roku wybrany został najlepszym trenerem litewskiej ekstraklasy.

Po zakończeniu sezonu (na Litwie gra się systemem wiosna-jesień), Marek Zub postanowił nie przedłużać wygasającego kontraktu z Žalgirisem. – To czas na zmiany, choć niezwykle trudno opuszczać mi to miejsce. Muszę jednak szukać nowych możliwości, najwyższa pora opuścić strefę komfortu, by podjąć się nowych wyzwań – mówił na odchodne.

Na swojej niezbyt zaktualizowanej stronie internetowej (nie obejmuje okresu pracy na Litwie) Marek Zub o sobie pisze tak:

„Pracę trenerską rozpocząłem jeszcze jako aktywny zawodnik prowadząc zajęcia z grupami młodzieżowymi najpierw w Igloopolu Dębica a potem w KS Piaseczno.

Jako pierwszy trener pracowałem na wszystkich poziomach rozgrywkowych począwszy od IV ligi, a kończąc na Ekstraklasie. Samodzielnie prowadziłem  kluby: Hetman Zamość (II liga), KS Piaseczno (III i IV liga), KS Łomianki (IV Liga – Puchar Polski MOZPN – 2001), Mazowsze Grójec (IV liga), Okęcie Warszawa (III liga), Pogoń Grodzisk Mazowiecki (IV liga); Świt Nowy Dwór Mazowiecki (II liga), Widzew Łódź (Ekstraklasa).

Jako II trener pracowałem w klubach Ekstraklasy: Polonia Warszawa (z Krzysztofem Chrobakiem) i GKS Bełchatów (z Orestem Lenczykiem), z którym zdobyłem wicemistrzowstwo Polski w sezonie 2006/07 i uczestniczyłem w rozgrywkach Pucharu UEFA.

Uczestniczyłem w wielu kursach i stażach trenerskich, między innymi: AJ Auxeree (Francja 2004), International Coaching Cource (RNFA Holandia 2007), FC Metz (Francja 2008), Coaching Seminar „World Class Coaching” (Kansas City, USA 2009), FC Getafe (Hiszpania 2010).”

W środę około godziny 16 klub oficjalnie ogłosił zatrudnienie Marka Zuba. Umowa została zawarta do końca obecnego sezonu z opcją przedłużenia o kolejny rok.

Nowemu szkoleniowcowi GKS życzymy sukcesów już od pierwszych meczów.