Pakiet pomocowy dla polskiej piłki. PZPN rozdziela pieniądze dla klubów

#gksnigdyniezginie
#gksnigdyniezginie

116 mln zł – tyle pieniędzy w tym i następnym sezonie PZPN przekaże polskim klubom na wszystkich szczeblach rozgrywkowych, by pomóc im w walce z konsekwencjami pandemii koronawirusa. Z kolei Ekstraklasa S.A. dała klubom prawo do obniżenia o 50 proc. wynagrodzeń dla piłkarzy. Cięcia przewidziane są również na zapleczu. Kluby Fortuna 1 Ligi zgodnie przyznały, że trzeba obniżyć pensje do końca sezonu. Piłkarze muszą spodziewać się wypłat nawet o połowę mniejszych. Ustalono też wartość minimalną, która wynosić będzie 4 tys. złotych brutto.

W piątek (27 marca) doszło do wideokonferencji prezesa PZPN Zbigniewa Bońka i sekretarza generalnego związku Macieja Sawickiego z członkami zarządu. Podjęto na niej decyzję o wdrożeniu „pakietu pomocowego” dla klubów. Szczegóły w materiale udostępnionym na oficjalnym kanale Polskiego Związku Piłki Nożnej – Łączy nas piłka:

Ponadto stowarzyszenie Pierwsza Liga Piłkarska wydała oświadczenie, w którym czytamy:
Wszystkie kluby Fortuna 1 Liga, będą starały się podejmować solidarne decyzje, aby w tym trudnym momencie mówić wspólnym głosem. W najbliższym czasie każdy z klubów indywidualnie będzie podejmował rozmowy z zawodnikami i sztabami szkoleniowymi. Rekomendowane będzie czasowe ograniczenie wynagrodzeń (do momentu zakończenia rozgrywek sezonu 2019/2020, ale nie krócej niż do 30.06.2020) o poziom 50% całkowitego uposażenia. Równocześnie kluby wskazały, że kwotą uznaną za minimalną będzie wartość wynagrodzenia na poziomie 4.000 PLN brutto.

– Środowisko skupione wokół rozgrywek Fortuna 1 Liga niejednokrotnie pokazywało, że hasło #PierwszaLigaStylZycia to nie tylko slogan, ale również przesłanie, które każdego dnia realizowane jest celem budowy silnego zaplecza, a tym samym silnej polskiej piłki nożnej. Liczymy, że z perspektywy czasu obecna sytuacja jedynie wzmocni poczucie wzajemnej jedności i solidarności – czytamy w komunikacie.

Wszystko związane jest z nadzwyczajnymi okolicznościami spowodowanymi przez pandemię wirusa SARS-CoV-2. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że do piątku w Polsce koronawirusem zakaziło się 1389 osób. Zmarło 16. Są też pierwsze przypadki ozdrowienia.