Stara umowa wygasła, nowej wciąż nie ma. Czy PGE nadal będzie sponsorem GKS-u?

#gksnigdyniezginie
#gksnigdyniezginie

1 lipca wygasła dotychczasowa umowa sponsoringowa z Polską Grupą Energetyczną i choć drużyna GKS-u wykonała swój cel, wywalczyła awans na zaplecze Ekstraklasy, nie podjęto żadnych wiążących decyzji związanych z podpisaniem nowej. Górniczy klub wciąż czeka, a w PGE nieoficjalnie mówi się, że finansowe wsparcie dla GKS-u przejąć ma koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., czyli spółka „córka”, która swoją siedzibę ma w Bełchatowie. Czy do tego dojdzie?

W ostatnim czasie wśród kibiców „Brunatnych” gruchnęła informacja, że umowy z PGE w nowym sezonie może nie być wcale! Taki czarny scenariusz oznaczałby olbrzymie kłopoty finansowe dla klubu. Wiktor Rydz, prezes PGE GKS Bełchatów, jednak uspokaja i jak twierdzi, PGE będzie finansowało klub:

Prowadzone są rozmowy z PGE i wszystko wskazuje na to, że klub nie zostanie bez pieniędzy. W jakiej formule? Tego nie jestem w stanie określić – mówi Wiktor Rydz. – Rozmowy prowadzone były od dłuższego czasu. Czekaliśmy na zakończenie rozgrywek, by wiadomo było o czym rozmawiać. Zgodnie z procedurami PGE, ofertę składaliśmy jesienią ubiegłego roku. Zawierała ona dwa warianty, z awansem i bez awansu do I ligi.

Jak przyznaje prezes, dziś nie jest w stanie określić jak ta współpraca będzie wyglądała. A co jeśli energetyczny gigant nie wesprze finansowo klubu? – Jeżeli nie otrzymamy żadnych środków z PGE, w co nie wierzę, to zostanie złożony wniosek o likwidację spółki. Nie znajdziemy w Bełchatowie pieniędzy, które umożliwiałyby dalsze funkcjonowanie klubu. To bardzo czarny scenariusz i nieprawdopodobny. Spokojnie czkamy na rozstrzygnięcie całej sytuacji – twierdzi Wiktor Rydz.

Nieoficjalnie mówi się, że od grupy kapitałowej PGE sponsorowanie klubu miałby przejąć koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., czyli spółka „córka”, mieszcząca się przy ul. Węglowej 5 w Bełchatowie. Dlaczego tak? Ponieważ okazuje się, że dwa kluby grające w tej samej klasie rozgrywkowej nie mogą mieć… tego samego tytularnego sponsora! PGE bowiem od września 2018 r. jest sponsorem tytularnym Stali Mielec, która również występuje w Fortuna 1. lidze.

Jak do całej sprawy odnosi się PGE? Energetyczny potentat podkreśla, że „planuje kontynuować wsparcie klubu PGE GKS Bełchatów jednak w innej formie niż dotychczas”. Rzecznik Grupy PGE, Maciej Szczepaniuk, stwierdził:

PGE Polska Grupa Energetyczna planuje kontynuować wsparcie klubu PGE GKS Bełchatów jednak w innej formie niż dotychczas. Mając na uwadze społecznie odpowiedzialne podejście do prowadzonego biznesu, Grupa Kapitałowa PGE, w skład której wchodzą PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna wraz z Elektrownią i Kopalnią Bełchatów, poszukuje nowych rozwiązań związanych z możliwością kontynuacji współpracy oraz wsparcia klubu w celu prowadzenia działalności sportowej. GKS Bełchatów wywodzi się z długoletniej tradycji Miasta Bełchatowa, został utworzony z inicjatywy KWB Bełchatów i do dziś posiada duże grono wychowanków oraz kibiców wywodzących się z bełchatowskiej społeczności lokalnej. Dlatego też GK PGE rozważa zasadność udzielenia wsparcia dla klubu prowadzącego działalność sportową związaną m. in. z rozwojem młodzieży w sekcjach piłkarskiej i zapaśniczej.

Oficjalnego stanowiska w tej sprawie jeszcze nie wypracowano. Jedno jest pewne – każda ze stron wyraża jednak chęć dalszej współpracy.

Rozmowy w sprawie dalszej współpracy z PGE i ewentualnej formy trwają i wierzymy, że zakończą się szczęśliwym finałem. Daliśmy poważne argumenty w postaci awansu do Fortuna 1 ligi oraz wygrania programu Pro Junior System, by nadal wspierać projekt pod nazwą PGE GKS Bełchatów. Przygotowujemy się jak najlepiej do nowego sezonu z nadzieją na możliwość godnego reprezentowanie naszego miasta i sponsorów w zbliżających się rozgrywkach – poinformował z kolei rzecznik klubu, Michał Antczak.

Z nadzieją więc oczekujemy pomyślnego dla „Dumy Górniczego Miasta” finału tych rozmów. Tymczasem drużyna przygotowuje się na obiektach MCS-u do nowego sezonu. Wczoraj rozegrany został wewnętrzny sparing, w którym drużyna „białych” wygrała z „zielonymi” (2:1). Gole dla zwycięzców strzelili Bartłomiej Bartosiak i Krzysztof Wołkowicz, dla pokonanych Mateusz Marzec.