Dla kogo górnicze derby? Brunatni jadą powalczyć do Jastrzębia

#gksnigdyniezginie
#gksnigdyniezginie

Spotkanie dwóch GKS-ów to nie tylko górnicze derby, ale również starcie klubów zmagających się z problemami – finansowymi. Bełchatowianie stoją nad przepaścią, lecz jastrzębianie również zalegają z płatnościami. Kto zatem na przeciwległej prostej trudnego roku 2020 okaże się zwycięski? Zapraszamy na ostatnią wyjazdową zapowiedź.

OPIS RYWALA

GKS 1962 Jastrzębie S.A.

Rok założenia: 2010 (historycznie 1962)
Adres: Harcerska 14b, 44-335 Jastrzębie Zdrój
Barwy: zielono-czarno-żółte
Sukcesy: 14. miejsce w I lidze (sezon 1988/89); półfinał Pucharu Polski (sezon 1975/76)
Pojemność stadionu: 15 000
Trener: Paweł Ściebura (od 9 lipca 2020 r.)

Jastrzębianie sezon rozpoczęli dobrze – od wygranej w Pucharze Polski ze Stomilem Olsztyn (3:2). Wydawało się zatem, że ligowy start również będzie światełkiem w piłkarskim tunelu po słabej końcówce sezonu 2019/20. Nic bardziej mylnego. W pierwszych sześciu kolejkach GKS nie zdobył choćby punktu. Pierwszą zdobycz podopieczni Pawła Ściebury osiągnęli w spotkaniu z Miedzią Legnica (1:1), by znowu przegrać trzykrotnie (w tym raz w Pucharze Polski). Przebudzenie mocy (a w zasadzie formy) nastąpiło 7 listopada w wyjazdowym meczu z Odrą Opole. Jastrzębianie wygrali 2:0 po bramkach Szczepana i Farida Aliego. Następnie GKS przegrał z Górnikiem Łęczna i ŁKS-em, by od dwóch spotkań nie zaznać goryczy porażki. Dzięki wygranym ze Stomilem Olsztyn (1:0) oraz Zagłębiem Sosnowiec (2:1) awansowali na 16. miejsce w tabeli. Warto zaznaczyć, że ostatni ich mecz (z Sandecją) został odwołany z powodu zmrożonej murawy.

HISTORIA POJEDYNKÓW

6 sierpnia 1983 r., 1. kolejka II ligi (sezon 1983/84)
GKS Bełchatów – GKS Jastrzębie 0:0

1 kwietnia 1984 r., 14. kolejka II Ligi (sezon 1983/84)
GKS Jastrzębie – GKS Bełchatów 2:0

4 sierpnia 1987 r., 2. runda Pucharu Polski (sezon 1987/88)
GKS Bełchatów – GKS Jastrzębie 2:0

23 sierpnia 2017 r., 5. kolejka II ligi (sezon 2017/18)
GKS Jastrzębie – GKS Bełchatów 2:0 (1:0)
Bramki: Farid Ali 45, Kamil Jadach 85
Trener: Mariusz Pawlak

16 maja 2018 r., 22. kolejka II Ligi (sezon 2017/18)
GKS Bełchatów – GKS Jastrzębie 2:1 (2:0)
Bramki: Bartłomiej Bartosiak 16, Emile Thiakane 31 – Damian Szczęch 85
Trener: Artur Derbin

17 sierpnia 2019 r., 4. kolejka I Ligi (sezon 2019/20)
GKS Jastrzębie – GKS Bełchatów 1:1 (0:0)
Bramki: Dawid Gojny 49 (k) – Mateusz Marzec 79
Trener: Artur Derbin

29 luty 2020 r., 21. kolejka I Ligi (sezon 2019/20)
GKS Bełchatów – GKS Jastrzębie 0:0
Trener: Artur Derbin

Bilans spotkań: 3 zwycięstwa GKS-u Bełchatów, 3 remisy, 2 zwycięstwa GKS-u Jastrzębie. Bilans bramkowy: 6:5 na korzyść jastrzębian.

SYTUACJA W GKS

W spotkaniu z Chrobrym po raz kolejny podopiecznym Marcina Węglewskiego zabrakło szczęścia. Wątpliwy rzut karny zadecydował o trzeciej porażce z rzędu. Brunatni nie mają jednak czasu na rozpamiętywanie przegranej na GIEKSA Arenie. Czwartek mieli wolny, by w piątek stawić się przy Sportowej 3 na odprawie i udać się na przedmeczowe zgrupowanie. W starciu z imiennikiem z Jastrzębia nie wystąpi Arkadiusz Najemki, który w środę zobaczył czwartą żółtą kartkę w sezonie.

CIEKAWOSTKI

We wrześniu zespół z Jastrzębia rozgrywał nietypowy mecz domowy. Z racji prac nad podgrzewaniem murawy na stadionie przy Harcerskiej, GKS z Widzewem Łódź miał zagrać w Wodzisławiu Śląskim. Jednak ostatecznie jastrzębianie mecz w roli gospodarza zagrali… przy Piłsudskiego w Łodzi. GKS był oficjalnym gospodarzem tego spotkania, choć zostało one rozegrane na stadionie rywala. Wiosną zespół Pawła Ściebury ponownie zawitaja do Łodzi, by już w roli gości zmierzyć się z Widzewem.

Trener naszego najbliższego rywala – Paweł Ściebura – musi być człowiekiem o stalowych nerwach. 35-latek początku tego sezonu nie zaliczy do udanych. Jego zespół nie zapunktował w pierwszych sześciu kolejkach i młody trener mógł się zastanawiać, co z tym „niefartem” zrobi prezes Dariusz Stanaszek. Włodarz jastrzębian zachował jednak zimną krew, a zielono-czarno-żółci zaczęli punktować. Jednak to nie jedyna taka seria w krótkiej karierze Ściebury. W sezonie 2018/19 prowadzona przez niego Skra Częstochowa była beniaminkiem II ligi. Było to srogie powitanie z 3. poziomem rozgrywkowym, bowiem zespół spod Jasnej Góry nie mógł korzystać z własnego obiektu i rozgrywał wszystkie mecze na wyjeździe. Efekt? 6 porażek (w tym 1:3 na Sportowej 3) i ostatnie miejsce w tabeli. Jego ówczesny pracodawca także zachował zimną krew, podobnie jak Stanaszek. Jak widać, czasem cierpliwość popłaca.

Dla bełchatowian to ostatni – piętnasty – mecz wyjazdowy w trudnym roku. Brunatni przemierzyli ponad 3 800 kilometrów, odwiedzili 14 miast. Dwukrotnie wizytowali Opole i… dwukrotnie przegrywali z miejscową Odrą. Łącznie na obcym terenie wygrali 3 razy, tyle samo razy podzielili się punktami z rywalami i aż ośmiokrotnie przegrywali. Miejmy nadzieję, że na koniec roku biało-zielono-czarni dopiszą do swojego konta kolejne zwycięstwo.

W tygodniu portal lokalna.news poinformował o ofercie kupna GKS-u Bełchatów, która wpłynęła do właścicieli pakietu akcji klubu – EKS Skry Bełchatów (66 proc. akcji) i Bełchatowsko-Kleszczowskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego (34 proc. akcji). Potencjalnym nabywcą jest podobno firma działająca na rynku piłkarskim. Czy wreszcie słońce wyjdzie zza chmur nad Sportową? Przekonamy się w najbliższym czasie…

PODSUMOWANIE

Po trzech porażkach oraz zwyżce formy GKS-u Jastrzębie oraz Sandecji Nowy Sącz, zespół Marcina Węglewskiego niebezpiecznie zbliżył się do dolnych części tabeli. W ostatnim wyjazdowym meczu roku, obowiązkiem Brunatnych jest zatem nie przegrać. Podopieczni Pawła Ściebury są jednak na fali wznoszącej i nie będą łatwym rywalem do przejścia. Miejmy zatem nadzieję, że dzień po święcie wszystkich górników, ci z Bełchatowa będą mieć więcej powodów do radości aniżeli ich „ziomkowie” z Jastrzębia-Zdroju. Początek spotkania o 12.30, a transmisja z niego będzie dostępna na platformie IPLA. Sędzia mecz 16. kolejki będzie Mateusz Złotnicki.