Do Książenic po komplet punktów! Zapowiedź meczu z rezerwami Legii

#gksnigdyniezginie
#gksnigdyniezginie

Po wygraniu z Olimpią Zambrów (3:0) piłkarze GKS-u utrzymali fotel lidera oraz pożegnali się na kilka miesięcy ze Sportową 3. Mimo to, emocji w rozgrywkach III ligi brakować nam nie będzie. Na zakończenie zasadniczej rundy jesiennej podopieczni Bogdana Jóźwiaka udadzą się do Książenic, gdzie zmierzą się z rezerwami Legii Warszawa.

Poznajmy rywala – Legia II Warszawa

Na przełomie lat rezerwy „Wojskowych” pojawiały się i znikały z piłkarskiej mapy Polski. Miało to między innymi związek z istnieniem Młodej Ekstraklasy. Jednak największy sukces drugiej drużyny Legii datuje się na rok 1952. Wówczas Legia II dotarła do… finału Pucharu Polski. Pierwsza drużyna odpadła na etapie 1/8 finału. Natomiast rezerwiści mimo starań przegrali z Kolejarzem (obecnie Polonia) Warszawa 0:1, a ich grę podziwiało 15 000 kibiców zgromadzonych na Stadionie Wojska Polskiego.

W obecnym sezonie podopieczni Piotra Jacka radzą sobie bardzo dobrze. Po szesnastu kolejkach zajmują czwartą lokatę z zaledwie punktem straty do GKS-u Bełchatów. Legia II nie przegrała od sześciu kolejek, gromadząc w nich 16 punktów. Przed tygodniem, w starciu rezerw, ograli Jagiellonię Białystok 2:1. Liderem drużyny jest autor dziewięciu goli, Adam Ryczkowski. 26-letni napastnik popisał się dubletem również w meczu z Jagiellonią. Natomiast po trzy gole mają urodzeni w 2005 roku Szymon Grączewski oraz Jakub Jędrasik. W drużynie trenera Jacka oglądamy również byłego zawodnika Lecha Poznań, Mateusza Możdżenia. Dziesięć spotkań (579 minut) rozegrał także Robert Pich, 35-letni Słowak znany przede wszystkim z gry dla Śląska Wrocław czy stoper Lindsay Rose.

Oprócz świetnej gry w lidze, Legia II Warszawa radziła sobie dobrze w Pucharze Polski. Dzięki zwycięstwu w poprzedniej edycji wojewódzkiego Pucharu Polski na terenie Mazowsza, młodzi legioniści ponownie wystąpili na szczeblu centralnym. W pierwszej rundzie wyeliminowali ekstraklasowy Ruch Chorzów (3:2), a w 1/16 finału dopiero po dogrywce ulegli Koronie Kielce (2:4).

Co słychać przy S3?

W ostatnim meczu w roku przy Sportowej 3 biało-zielono-czarni utrzymali status niepokonanych na własnym stadionie. Gracze Olimpii Zambrów schodzili do szatni z trzema straconymi bramkami, a „Brunatni” dowieźli ten wynik do końca. Przed meczem z Legią II spotkali się na czterech jednostkach treningowych, w których udziału nie brali Łukasz Wroński, Kacper Foltyn oraz Jakub Kowalski. Do treningów powrócili już Bartłomiej Bartosiak i Miłosz Nowak, lecz ich udział w sobotnim meczu stoi pod znakiem zapytania. Żaden z giekaesiaków nie pauzuje za nadmiar żółtych kartek.

Wspólni znajomi

W przeszłości barwy GKS-u Bełchatów oraz Legii Warszawa reprezentowali m.in. Maciej Korzym, Janusz Gol czy Tomasz Jarzębowski. Ci zawodnicy grali jednak w pierwszej drużynie „Wojskowych”, lecz grono tych, którzy grali w rezerwach, a w swoim CV mają także grę w GKS-ie jest spore. Adrian Małachowski to wychowanek Legii, który w jej rezerwach zagrał 17 razy. W Bełchatowie spędził sezon 2019/2020, w trakcie którego wystąpił 24 razy i zdobył 2 gole. Rok później przy S3 oglądaliśmy Arkadiusza Najemskiego (10 meczów), który podobnie jak Małachowski jest wychowankiem warszawskiego klubu. Zgoła inaczej wyglądały kariery Damiana Warchoła i Damiana Warneckiego. Pierwszy z nich w Bełchatowie występował w drużynach juniorskich, a w Legii od marca 2020 do lipca 2021 roku zdobył 19 goli w 25 meczach. „Warnek” to pełnoprawny wychowanek biało-zielono-czarnych, który w Warszawie pojawił się po upadku GKS-u zimą 2022 roku. W Legii II zagrał tylko czterokrotnie.

Dawid Dzięgielewski w sezonie 2016/2017 zapisał się w historii GKS-u 26 spotkaniami i trzema golami. O wiele lepiej radził sobie w latach 2021-2023, kiedy to na III-ligowych boiskach zdobył 21 bramek i zanotował 5 asyst w 48 występach dla Legii II. Po półrocznej przygodzie w obu ekipach zaliczył Filip Laskowski (w GKS-ie wiosna 2021, w Legii II – wiosna 2022). Kontrakt z GKS-em miał podpisany także inny wychowanek warszawian, Nikodem Niski. Nie zdołał jednak zadebiutować w biało-zielono-czarnych barwach, bowiem klub ogłosił upadłość.

Czy wiesz, że…

W drużynie rezerw bardzo często występują piłkarze pierwszej drużyny warszawskiej Legii. Swoje minuty na trzecioligowych boiskach uzbierali m.in. Dominik Hładun, Rafał Augustyniak, Marco Burch, Ihor Charatin, Dominik Hładun, Blaž Kramer, Radovan Pankov czy wracający po kontuzji Bartosz Kapustka. Spotkanie Legia II – GKS zostanie rozegrane w weekend reprezentacyjny, zatem na boisku w Książenicach możemy spodziewać się występu piłkarzy z PKO BP Ekstraklasy.

Rezerwy Legii Warszawa swoje ligowe mecze rozgrywają w Legia Training Centre w Książenicach. To tam przed meczem z reprezentacją Czech trenowali również reprezentanci Polski z Robertem Lewandowskim na czele.

W szeregach zespołu Piotra Jacka występuje Franciszek Saganowski, syn Marka. 17-latek zagrał dotychczas w pięciu meczach ligowych oraz dwóch pucharowych. Od małego jest związany z Legią, lecz szkolił się także w greckim PAO Keravnós Glyfádas.

Czas na pierwszy gwizdek

Przed podopiecznymi Bogdana Jóźwiaka trudne starcie na terenie, gdzie rywale wygrali tylko raz. Z drugiej strony, młodzi gracze Legii tylko trzykrotnie kończyli domowe mecze zwycięstwem, pięciokrotnie dzieląc się punktami z rywalami. Piłkarze GKS-u Bełchatów chcą jednak utrzymać fotel lidera i do ostatniego meczu w roku podejść z najwyższej możliwej lokaty. Początek meczu w Książenicach w sobotę w samo południe. Transmisja z tego spotkania odbędzie się na kanale YouTube Legii Warszawa.