Głębokie przemyślenia o górniczym klubie

Pierwsza część sezonu eWinner 2 Ligi 2021/22 w liczbach

#gksnigdyniezginie
#gksnigdyniezginie

Rozgrywki eWinner 2 Ligi dotarły do półmetka. Za piłkarzami drugoligowych klubów siedemnaście ligowych kolejek, 153 rozegrane mecze, 412 strzelonych goli. Dla GKS-u Bełchatów nie był to jednak okres udany, bowiem „Brunatni” znaleźli się w gronie czterech drużyn ze strefy spadkowej. Sprawdźmy, jak runda jesienna w wykonaniu biało-zielono-czarnych prezentuje się w liczbach.

1 – tyle zwycięstw na wyjazdach odnieśli podopieczni Patryka Rachwała. W 5. kolejce (21 sierpnia) wygrali w Krakowie z Hutnikiem (1:0).

2 – w tylu meczach piłkarze GKS-u Bełchatów dzielili się z rywalami punktami. Oba spotkania rozegrane zostały przy S3, a bez rozstrzygnięcia kończyły się pojedynki ze Śląskiem II Wrocław (1:1) i Pogonią Grodzisk Maz. (0:0).

3 – tyle kolejek trwała najdłuższa passa meczów bez porażki. Między czwartą, a szóstą serią gier, po remisie z rezerwami Śląska oraz zwycięstwach z Hutnikiem (1:o) i Pogonią Siedlce (2:0), „Brunatni” nie zaznali goryczy porażki. Jest to jedyny przypadek w sezonie, gdy biało-zielono-czarni punktowali w więcej niż jednym meczu z rzędu.

4 – tyle czystych kont zachowali bramkarze GKS-u. Trzykrotnie ta sztuka udawała się Kewinowi Komarowi (z Hutnikiem Kraków, Pogonią Siedlce i Sokołem Ostróda), raz Leonidowi Otczenaszenko (w spotkaniu przeciwko Pogoni Grodzisk Maz.).

5 – tyle zwycięstw odnieśli „Brunatni” w rundzie jesiennej. Wyższość GKS-u uznać musiały zespoły Znicza Pruszków (3:2), Hutnika Kraków (1:0), Pogoni Siedlce (2:0), KKS 1925 Kalisz (2:1) i Sokoła Ostróda (2:0).

6 – tyle spotkań trwała ligowa seria meczów bez zwycięstwa. Fatalna passa rozpoczęła się w Lublinie od porażki z Motorem (0:4). Następnie GKS przegrał na wyjeździe z Olimpią Elbląg (1:2), u siebie z Lechem II Poznań (0:1) oraz z Garbarnią w Krakowie (0:1). Nadzieję na lepsze jutro przyniósł domowy remis z Pogonią Grodzisk Maz. (0:0), lecz w następnej kolejce biało-zielono-czarni zostali znokautowani w Chojnicach (0:5). W międzyczasie w identycznym stosunku bramkowym, Arka Gdynia wyeliminowała bełchatowian z Pucharu Polski.

7 – tylu zawodników GKS-u Bełchatów wpisało się na listę strzelców. Najwięcej trafień zanotował Artur Golański, który czterokrotnie pokonywał bramkarzy rywali. Po dwie bramki zdobyli Martin Klabník, Dawid Flaszka oraz Szymon Sołtysiński. Natomiast po jednym trafieniu mają bracia Waldemar i Mateusz Gancarczykowie oraz Damian Warnecki.

8 – tyle porażek doznali „Brunatni” na boiskach rywali…

9 – …w tylu spotkaniach.

9 – tylu młodzieżowców dostało szansę gry w lidze (Adrian Bielka, Mateusz Kempski, Kewin Komar, Kajetan Kunka, Jakub Miarka, Mateusz Mikulski, Kamil Mizera, Oskar Przywara, Damian Warnecki).

10 – tylu wychowanków reprezentowało GKS w trakcie całej rundy (oprócz Komara, Miarki, Mizery, Przywary, Kempskiego i Warneckiego także Dawid Flaszka, Mikołaj Grzelak, Mateusz Szymorek oraz Łukasz Wroński).

12 – w tylu spotkaniach GKS jako pierwszy tracił bramkę, będąc zmuszonym do odrabiania strat.

13 – tyle punktów zgromadziła „Duma Górniczego Miasta” w rundzie jesiennej (po odjęciu czterech „oczek” z początku sezonu).

14 – tyle bramek zdobyli piłkarze GKS-u w pierwszej części sezonu. Jest to drugi najniższy wynik w lidze, wraz z Hutnikiem Kraków. Mniej goli (6) zdobyli jedynie zawodnicy ostatniego w tabeli Sokoła Ostróda. Dlatego miejsce w tabeli dziwić więc nie powinno, choć z drugiej strony, równie mało bramkostrzelne zespoły Olimpii Elbląg (16 goli) oraz Lecha II Poznań (17 goli) znajdują się w strefie… barażowej.

15 – najwyższe miejsce w tabeli, jakie zajmował GKS w trakcie rundy jesiennej. Było to po szóstej serii spotkań.

16 – miejsce, które górnicy zajmują na półmetku rozgrywek. Do ostatniej bezpiecznej lokaty, na której znajduje się Pogoń Siedlce, tracą siedem punktów.

17 – tyle lat mieli najmłodsi piłkarze (Mateusz Mikulski i Oskar Przywara), w momencie debiutu w górniczej jedenastce.

18 – tylu nowych zawodników pojawiło się w kadrze zespołu przed rozpoczęciem sezonu.

24 – tylu piłkarzy łącznie wystąpiło w barwach GKS-u w pierwszej części sezonu.

30 – tyle bramek stracili podopieczni Patryka Rachwała we wszystkich ligowych spotkaniach. Gorzej w tym rankingu prezentuje się jedynie wynik Pogoni Siedlce (32) i Sokoła Ostróda (33).

31 – tyle lat mieli najstarsi zawodnicy (Waldemar Gancarczyk i Jewhen Radionow), który wystąpili jesienią w barwach GKS-u.

34 – tyle żółtych kartek obejrzeli piłkarze GKS-u w trakcie siedemnastu spotkań rundy jesiennej.

67 – tyle celnych strzałów na bramkę rywali oddali piłkarze „Brunatnych” w trakcie siedemnastu jesiennych spotkań ligowych. Najwięcej w meczu z KKS 1925 Kalisz (10), zaś najmniej w pojedynkach z Ruchem Chorzów, Wigrami Suwałki i Stalą Rzeszów (po 1).

70 – tyle rzutów rożnych egzekwowali piłkarze GKS-u w trakcie jesiennych spotkań ligowych.

100 – domowa wygrana w spotkaniu z Pogonią Siedlce była setnym zwycięstwem w historii występów GKS-u na trzecim poziomie rozgrywkowym.

380 – tyle minut trwała strzelecka niemoc „Brunatnych” od momentu trafienia Mateusza Gancarczyka z Olimpią Elbląg (8. kolejka) do bramki Artura Golańskiego w spotkaniu z KKS 1925 Kalisz (13. kolejka).

510 – tylu kibiców oglądało domowy mecz z Sokołem Ostróda i Radunią Stężyca. Była to najsłabsza jesienna frekwencja na GIEKSA Arenie.

825 – tylu widzów obejrzało domowe spotkanie z Pogonią Siedlce i jest to jesienny rekord z najwyższym wynikiem liczby kibiców przy S3.

1530 – tyle minut na boisku spędził łącznie Martin Klabník, który przez całą rundę jesienną, jako jedyny w drużynie zagrał we wszystkich spotkaniach od pierwszej do ostatniej minuty.

5502 – tyle osób z wysokości trybun śledziło wyjazdowe spotkanie GKS-u w Chorzowie z Ruchem w ramach 3. kolejki eW2L. Była to najwyższa frekwencja podczas jesiennego meczu z udziałem biało-zielono-czarnych.

5858 – tyle punktów zebrali piłkarze GKS-u w rankingu Pro Junior System. Wynik ten daje czwarte miejsce w zestawieniu, tuż za Lechem II Poznań (14582 pkt), Śląskiem II Wrocław (8764 pkt) oraz Sokołem Ostróda (8748 pkt). Punkty dla „Brunatnych” zdobywali: Kewin Komar, Damian Warnecki, Kajetan Kunka i Adrian Bielka.