BYŁ TAKI MECZ

Co słychać u eksgiekaesiaków? cz. 15 – kadra z sezonu 2021/2022

#gksnigdyniezginie
#gksnigdyniezginie

W lutym 2024 mijają dwa lata od wycofania się GKS-u Bełchatów z rozgrywek 2. ligi w sezonie 2021/2022. To wówczas włodarze klubu dotarli do ściany, która uniemożliwiła dalsze funkcjonowanie klubu. Pierwszą drużynę GKS-u rozwiązano, a zawodnicy rozpoczęli trudne poszukiwanie nowych klubów. Sprawdźmy, gdzie trafili w marcu 2022 i jak potoczyły się ich kariery!

Wcześniej na naszym portalu opublikowaliśmy pierwszą część kadry z ostatniego sezonu GKS-u Bełchatów na szczeblu centralnym. O tym, co słychać u Damiana Warneckiego,  Martina Klabnika czy braci Gancarczyków przeczytacie TUTAJ.

Co słychać u eksgiekaesiaków? cz. 15

Dawid Poghosyan – młody bramkarz o ormiańskich korzeniach został zgłoszony do rozgrywek 2. ligi w listopadzie 2021 roku. Zasiadł wówczas na ławce dla rezerwowych w meczu przeciwko Wiśle Puławy. Nie zdołał jednak zadebiutować w seniorskiej drużynie GKS-u. Po upadku klubu od lipca 2022 przez rok był członkiem kadry U-19 Korony Kielce.

Kewin Komar – przedstawiciel bełchatowskiego środowiska piłkarskiego w Ekstraklasie. Wychowanek GKS-u w styczniu 2022 roku podpisał umowę z pierwszoligową wówczas Puszczą Niepołomice. 20-latek pierwszą rundę w nowym zespole spędził na ławce, a oficjalny debiut zanotował dopiero w meczu 34. kolejki przeciwko Stomilowi Olsztyn (0:1). Podstawowym bramkarzem rewelacji poprzedniego sezonu Fortuna 1. Ligi stał się w sezonie 2022/2023. W 27 spotkaniach zanotował osiem czystych kont i pomógł „Żubrom” w historycznym awansie do PKO BP Ekstraklasy. W niej również rozpoczął sezon w podstawowym składzie. Zdołał zagrać w sześciu spotkaniach, w których zachował jedno czyste konto. Pod koniec sierpnia wziął udział w bójce, której przyczyna do tej pory nie jest do końca jasna. W jej trakcie doznał kontuzji, która wyeliminowała go z gry na blisko pół roku. Powrócił już do treningów, lecz w bramce Puszczy jeszcze go nie oglądaliśmy.

Kajetan Kunka – młody stoper w Bełchatowie pojawił się wiosną 2021 roku, kiedy to został wypożyczony z Rozwoju Katowice. Przez rok występów przy S3 wystąpił w 24 spotkaniach. Po rozwiązaniu GKS-u nie znalazł klubu od razu, lecz poddał się zabiegowi kontuzjowanego kolana. Na przełomie 2022 i 2023 roku był bliski powrotu do Rozwoju, lecz ostatecznie trafił do rezerw Podbeskidzia Bielsko-Biała. Latem 2023 roku wziął udział w przygotowaniach do sezonu z pierwszą drużyną „Górali”, lecz ostatecznie powrócił do Rozwoju.

Mateusz Mikulski – do Bełchatowa wypożyczony z Pogoni Szczecin, gdzie grał w drugiej drużynie. Przy Sportowej zapisał się dwoma występami: po jednym w 2. lidze i Pucharze Polski. Oba biało-zielono-czarni wysoko przegrali – kolejna ze Stalą Rzeszów(0:3) oraz Arką Gdynia (0:5).

Adam Dobosz – 32-letni dziś obrońca to kolejny piłkarz, który do GKS-u dołączył przed sezonem 2021/2022. Jego poprzednim pracodawcą był Sokół Ostróda. W Bełchatowie zagrał w 10 meczach. Po upadku klubu wyjechał do Norwegii, gdzie ostatnie dwa lata reprezentował barwy SK Vard Haugesund, trzecioligowca dla którego w drużynach juniorskich występował gwiazdor Lecha Poznań, Kristoffer Velde. Dobosz przez dwa lata wystąpił w 34 meczach i strzelił trzy gole.

Hubert Jakubiec – w kadrze pierwszej drużyny GKS-u znalazł się latem 2021, choć już zimą brał udział w treningach seniorów. Debiutu w meczu o stawkę się nie doczekał. W marcu 2022 roku związał się z Omegą Kleszczów, lecz po roku przeniósł się do ligowego rywala GKS-u, Broni Radom. Tam nie był w stanie wywalczyć sobie miejsce w składzie. W trakcie pierwszej rundy zagrał osiem razy, a w tym sezonie nie zagrał ani razu. Wiosnę spędzi w walczącej o utrzymanie Pilicy Białobrzegi.

Stanisław Wenus – 20-letni stoper to wychowanek GKS-u, który również nie doczekał się debiutu w pierwszej drużynie. W sezonie 2021/2022 występował w rezerwach, a po reaktywacji pierwszej drużyny stał się jej częścią. W grudniu 2022 roku trener Bogdan Jóźwiak postanowił o daniu młodemu obrońcy wolnej ręki w poszukiwaniu nowego klubu. Był testowany przez Polonię Piotrków Trybunalski, lecz ostatecznie podpisał umowę z Wartą Działoszyn.

Michał Graczyk – przed przygodą w Bełchatowie związany z Pogonią Szczecin i Olimpią Grudziądz. Na Sportowej 3 z miejsca stał się podstawowym pomocnikiem drużyny prowadzonej przez Patryka Rachwała. Zagrał w 18 meczach, raz wpisując się na listę strzelców. Po informacji o upadku klubu, przeniósł się do trzecioligowej Kotwicy Kołobrzeg. Tam wiosną zagrał dwanaście razy, strzelił cztery gole i przyczynił się do awansu „Kotwy” na szczebel centralny. W 2. lidze już nie zagrał, a zimą wystawiono go na listę transferową. Środkowy pomocnik powrócił do 3. ligi, gdzie związał się z Zawiszą Bydgoszcz. W minionym roku wystąpił w 32 spotkaniach, w których strzelił 2 gole. Zawisza jest obecnie trzecią drużyną grupy drugiej ze sporą stratą do Świtu Skolwin i Elany Toruń.

Marcin Ryszka – ze Sportową 3 związany od 2015 roku do końca istnienia tamtejszej drużyny. Do Bełchatowa zawitał jako młody, zaledwie 17-letni chłopak z MOSiR-u Jastrzębie Zdrój. Środkowy pomocnik przedzierał się do seniorskiej drużyny po kolejnych szczeblach, a łącznie dla pierwszej drużyny zagrał 102 razy. Strzelił 3 gole, a przy pięciu zanotował ostatnie podanie. Jego karierę hamowały długie kontuzje, które nie pozwoliły mu pokazać pełni możliwości. Po odejściu z GKS-u, przez 1,5 roku reprezentował barwy Wisły Puławy. Wystąpił w 30 spotkaniach, strzelił jedną bramkę. Po sezonie 2022/2023 nie przedłużono wygasającej z nim umowy. Od września 2023 roku grał w 4. lidze norweskiej, w klubie Staal Jørpeland IL.

Szymon Sołtysiński – w sezonie 2020/2021 jako zawodnik trzecioligowego Sokoła Aleksandrów Łódzki strzelił 19 goli. Do Bełchatowa przychodził zatem jako kandydat do miana lidera ofensywy. Niestety 2. liga go przerosła. W 18 meczach strzelił tylko dwa razy przeciwko KKS-owi Kalisz (2:1) i rezerwom Śląska Wrocław (1:1). Po upadku GKS-u ponownie zszedł szczebel niżej. Tym razem związał się z Pelikanem Łowicz, gdzie radzi sobie rewelacyjnie! Wiosna 2022 roku – dwanaście goli w 16 meczach. Sezon 2022/2023 – osiemnaście trafień w 32 meczach. Również w trwającym sezonie „Sołtys” nie schodzi z formą: jesienią zdobył 13 bramek!

Jewhen Radionow – w Bełchatowie nękany kontuzjami. W trakcie rundy jesiennej zagrał w zaledwie 8 meczach (305 minut) ani razu nie wpisując się na listę strzelców. Nie znaczy, to że ukraiński zapomniał jak się strzela. W trakcie 1,5 rocznej przygody ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki w 46 występach zdobył 15 goli. W tym sezonie jest zawodnikiem Legionovii i ponownie się zaciął. Jesienią w 11 meczach nie strzelił ani jednego gola.

Kacper Sionkowski – kolejny znajomy z naszej grupy 3. ligi. Młody napastnik swój debiut w GKS-ie zaliczył jeszcze w Fortuna 1. Lidze. 10 kwietnia 2021 w meczu ze Stomilem Olsztyn (2:3) zmienił w 85. minucie Macieja Koziara. Był to zarazem jego ostatni występ dla biało-zielono-czarnych. Wiosną 2022 roku grał w Omedze Kleszczów, a poprzedni sezon spędził w Warcie Sieradz (25 spotkań, 2 gole). Obecnie reprezentuje barwy Concordii Elbląg. W 13 meczach ligowych strzelił trzy gole. Wystąpił w meczu elblążan przy Sportowej 3.

Adrian Bielka – młody ofensywnie usposobiony zawodnik został wypożyczony z Korony Kielce. Przy S3 zagrał 318 minut w 16 meczach ligowych oraz pełne 90 minut w meczu pucharowym z Arką (0:5). Bramki nie zdobył. Wiosną 2022 roku był wypożyczony do ŁKS-u Łagów (13 meczów, 1 gol). Zawodnik co rundę zmienia drużyny. Następnie reprezentował rezerwy Korony Kielce (9 spotkań), Kotwicę Kołobrzeg (7 spotkań), oraz Avię Świdnik (7 spotkań, 142 minuty, 1 gol). Przed tygodniem był za to testowany przez Stomil Olsztyn. Czy 20-latek trafi na kolejne wypożyczenie?