Wiosna, ach to ty! GKS Bełchatów powalczy z Bronią Radom. Zapowiedź meczu

#gksnigdyniezginie
#gksnigdyniezginie

Do kalendarzowej wiosny brakuje nam jeszcze kilkunastu dni. Jednak dla środowiska trzecioligowców piłkarska wiosna rozpocznie się w pierwszy weekend marca. Również przy Sportowej 3 nie możemy doczekać się pierwszych emocji w 2024 roku. Czy GKS powalczy wiosną o awans? Czy GIEKSA Arena pozostanie niezwyciężona? Zapraszamy na pierwszą zapowiedź w tym roku!

Poznajmy rywala – Broń Radom

Broń Radom to klub powstały 21 marca 1926 roku. Mimo długiej, blisko stuletniej historii, radomianie nigdy nie zagrali w najwyższej klasie rozgrywkowej. Najjaśniejszej części swojej historii „Broniarze” doświadczyli w latach osiemdziesiątych, kiedy występowali na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej. W 1981 roku doszli także do 1/8 finału Pucharu Polski. W ostatnich latach grają na niższych szczeblach rozgrywkowych, a obecny sezon jest ich szóstym z kolei w III lidze. W tym czasie ani razu nie zakończyli sezonu w górnej części tabeli, a w sezonie 2022/2023 finiszowali na 14. lokacie.

Jesienią podopieczni Mateusza Dudka spisali się bardzo dobrze. Swoją ósmą lokatę po rundzie jesiennej zawdzięczają przede wszystkim ostatnim spotkaniom w 2023 roku. W sześciu ostatnich spotkaniach wygrali pięciokrotnie, a ostatnią porażkę ponieśli w Grodzisku Mazowieckim. Jesienią Broń była w stanie urwać punkty m.in. Legii II Warszawa czy Świtowi Nowy Dwór Maz. Zimą w drużynie nie doszlo do rewolucji kadrowej. Klub opuścili Jakub Szarpak (rozwiązanie umowy), wychowanek GKS-u Hubert Jakubiec (Pilica Białobrzegi), Bartłomiej Nowak (Pilica Białobrzegi) oraz Adrian Grudzień (Oskar Przysucha). Natomiast nowymi twarzami przy Narutowicza są Jan Dobko oraz Tymon Kłosowicz. Dobko to 21-letni wychowanek Polonii Warszawa, który jesienią grał w Liderze Wlocławek. Napastnik na poziomie 4. ligi zdobył jesienią pięć goli. Natomiast Kłosowicz to urodzony w 2005 roku ofensywny pomocnik, który zdołał zadebiutować w 2. lidze w barwach GKS-u Jastrzębie. Jesienią reprezentował barwy Ząbkovii.

Rywale GKS-u Bełchatów zimą rozegrali osiem sparingów. Cztery z nich wygrali (Oskar Przysucha, Mazovia Mińsk Mazowiecki, Sokół Aleksandrów Łódzki, MKS Piaseczno), jeden zremisowali (Chełmianka Chełm) oraz trzy przegrali (Star Starachowice,  Mazur Karczew, KTS Weszło). Bilans bramek to 11-1o na korzyści Broni.

Co słychać przy S3?

Zimą w Bełchatowie doszło do kosmetycznych zmian kadrowych. Z klubem pożegnali się Mikołaj Bociek, Sebastian Ochocki oraz Kamil Mizera. Natomiast Kamil Jasiński spędzi wiosną na wypożyczeniu w LZS Starowice Dolne. Nowymi twarzami w drużynie Bogdana Jóźwiaka są ofensywny pomocnik Mateusz Malec oraz stoper Oskar Wójcik wypożyczony z Cracovii. Do zmiany doszło również na stanowisku kierownika drużyny. Artura Kieresia zastąpił Bartłomiej Krawędek. Zimą biało-zielono-czarni rozegrali osiem meczów kontrolnych, w których wygrali z Widzewem II Łódź (3:), Wartą Działoszyn (6:2) oraz Starem Starachowice (6:2). Na początku przygotowań GKS mierzył się z pierwszoligowcami, lecz zarówno Wisła Płock (2:4), jak i Górnik Łęczna (0:2) okazali się za mocni. Trzeciej porażki GKS doznał w meczu z innym trzecioligowcem, MKS-em Kluczbork (1:2). Remisem zaś kończyły się spotkania z ŁKS-em II Łódź (1:1) oraz Skrą Częstochowa (1:1). Najlepszym strzelcem zimowych przygotowań został Patryk Skórecki, autor trzech goli. Po dwie bramki strzelili natomiast Bartek Bartosiak, Łukasz Wroński, Przemek Zdybowicz oraz Hubert Karpiński.

Pierwszy mecz

Pierwszy wyjazdowy mecz sezonu biało-zielono-czarni rozegrali w Radomiu. Podopieczni Bogdana Jóźwiaka pokonali rywali 2:1. Broń kończyła ten mecz w osłabieniu po czerwonych kartkach dla Dariusza Partyki oraz Doriana Buczka.

Wspólni znajomi

W zespole Broni zobaczymy Sebastiana Kobierę, który latem ubiegłego roku podpisał kontrakt z GKS-em, lecz po kilku tygodniach go rozwiązał i nie zdążył zadebiutować w oficjalnym spotkaniu. Jesienią radomską drużynę reprezentował wychowanek GKS-u, Hubert Jakubiec. Wiosnę spędzi on jednak na wypożyczeniu w Pilicy Białobrzegi.

Natomiast w przeszłości barwy obu zespołów reprezentowali między innymi Wiktor Putin oraz Patryk Winsztal. Ukraiński skrzydłowy w Radomiu spędził sezon 2017/2018, a w Bełchatowie grał od wiosny 2018 roku przez półtora roku. W tym czasie zagrał w 31 meczach. Natomiast grający w ataku Winsztal swoją przygodę z Bronią zaczął w drużynach juniorskich, by w latach 2015-2016 być członkiem pierwszej drużyny. Przy Sportowej oglądaliśmy go w latach 2019-2021 w 34 spotkaniach, w których zdobył cztery gole.

Czy wiesz, że…

Zimą Sportową 3 opuściło na stałe trzech graczy. Mikołaj Bociek leczy obecnie kontuzję, której doznał w meczu futsalu. Natomiast Sebastian Ochocki i Kamil Mizera znaleźli zatrudnienie w 4. lidze. Pierwszy z nich w Omedze Kleszczów, a drugi w Orkanie Buczek.

Wychowanek GKS-u Bełchatów, Seweryn Michalski powrócił na Sportową. Rosły obrońca w przerwie zimowej postanowił zakończyć swoją piłkarską karierę z powodów zdrowotnych. 29-latek występował ostatnio w Warcie Sieradz. W macierzystym klubie będzie pracować jako trener, gdzie wespół z Marcinem Zimochem poprowadzi drużynę CLJ U-17.

Czas na pierwszy gwizdek

Trzy miesiące czekania sprawiły, że wszyscy jesteśmy spragnieni walki o ligowe punkty. Przed „Brunatnymi” trudne zadanie walki o awans na szczebel centralny. Bilet wstępu jest tylko jeden, lecz chętnych co najmniej trzech. Pierwszym krokiem ku marzeniom będzie wygrana z Bronią Radom. Pierwszy gwizdek spotkania przy Sportowej 3 w sobotę 2 marca o godzinie 14.00. Dla tych, którzy nie mogą być na stadionie, klub przewidział transmisję w systemie PPV, dostępną pod tym linkiem.

__________________________________

fot. Damian Agatowski (GKS Bełchatów)